Prokuratura postawiła Norbertowi B. zarzut znieważenia pomnika. Zaskarżyła też decyzję sądu pierwszej instancji, jednak Sąd Okręgowy w Warszawie ją utrzymał. Stwierdził, że oskarżony odnosił się krytycznie do działań rządzących, nie zaś do ofiar katastrofy smoleńskiej. W ocenie sądu zachowanie oskarżonego, na które sąd patrzył jak na rodzaj happeningu, powinno  podlegać ochronie na mocy art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Czytaj też: Błachnio Adam, Przestępstwo znieważenia pomnika na gruncie kodeksu karnego >>>

Teraz Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie w całości i przekazanie sprawy temu sądowi do ponownego rozpoznania.

Czytaj: MS chce zmienić przepisy dotyczące obrazy uczuć religijnych  >>

Znieważenie nie wyrażenie poglądów

W skierowanej do Sądu Najwyższego skardze nadzwyczajnej zarzucono orzeczeniu Sądu Okręgowego w Warszawie, że jest dotknięte wadą oczywistej sprzeczności ustaleń sądu z treścią materiału dowodowego. W sprawie oba sądy – zarówno rejonowy, jak i okręgowy – oparły swoje twierdzenia na własnych domniemaniach, które nie znajdują oparcia w zeznaniach świadków, zapisach monitoringu i wyjaśnieniach Norberta B.

Czytaj też: du Vall Katarzyna, Znieważenie pomnika a prawo do integralności utworu. Zarys problematyki >>>

Skarżący podkreślił również, że w katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób reprezentujących różne poglądy polityczne i takich, które nie angażowały się politycznie. - Równość ofiar wobec śmierci obrazuje zamieszczony na pomniku napis wymieniający zmarłych w kolejności alfabetycznej, bez żadnych wyróżnień czy tytułów. Tekst na pomniku głosi: „Pamięci ofiar tragedii smoleńskiej 10 kwietnia 2010”. Nie sposób zatem przyjąć, by pomnik był miejscem związanym z prezentacją jakichkolwiek poglądów politycznych. W konsekwencji zaś nie może być miejscem eksponowania własnych poglądów politycznych, ponieważ stanowi to naruszenie integralności i powagi tego miejsca. Z tego też powodu czyn Norberta B. powinien być oceniany jako znieważenie - zaznaczono.

Sprawdź też: Przebranie pomnika to nie czyn chuligański. Omówienie wyroku ETPC z dnia 6 kwietnia 2021 r., 10783/14 (Handzhiyski) >

Uderzenie w Konstytucję

W skardze podkreślono, że naruszenia prawa procesowego  skutkowały także naruszeniem art. 2 Konstytucji RP. Przepis ten odnosi się do zasady zaufania obywatela do państwa i jego organów. Wymogiem realizacji tej zasady jest zaś zagwarantowanie bezpieczeństwa prawnego i przewidywalności działania organów państwa.