Sąd Okręgowy w Szczecinie chciałby też się upewnić, czy złożenie wniosku o sporządzenie i doręczenie postanowienia o odrzuceniu apelacji z uzasadnieniem jest przesłanką dopuszczalności zażalenia na to postanowienie?

W sprawie wytoczono spółce z ograniczoną odpowiedzialnością o zapłatę. Sąd Okręgowy w marcu 2022 r. odrzucił apelację pozwanego od wyroku Sądu Rejonowego.

 

 

Konieczny wniosek strony o doręczenie

To postanowienie sąd II instancji uzasadnił z urzędu oraz doręczył pełnomocnikom stron. Na to postanowienie w terminie tygodniowym od doręczenia zażalenie złożyli pozwany oraz interwenient uboczny.

Przy rozpoznawaniu zażalenia Sąd Okręgowy powziął poważne wątpliwości co do dopuszczalności zażalenia. W sprawie zastosowanie mają przepisy kpc ukształtowane ustawą z 4 lipca 2019 r., która weszła w życie 7 listopada 2019 r. W aktualnym stanie prawnym warunkiem dopuszczalności zaskarżenia przez stronę orzeczenia stało się zgłoszenie przez tę stronę skutecznego wniosku o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem.

Zgodnie z art. 357 par. 2 kpc postanowienie wydane na posiedzeniu niejawnym sąd uzasadnia tylko wtedy, gdy podlega ono zaskarżeniu, i tylko na żądanie strony zgłoszone w terminie tygodnia od dnia doręczenia postanowienia. Postanowienie z uzasadnieniem doręcza się tylko tej stronie, która zażądała sporządzenia uzasadnienia i doręczenia postanowienia z uzasadnieniem.

WZORY DOKUMENTÓW:

 

Przed zmianą przepisu natomiast postanowienie musiało być doręczone, jeśli stronie przysługiwał środek odwoławczy wraz z uzasadnieniem.  

Tylko po posiedzeniu niejawnym

Jak wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 15 grudnia 2020 r., nowelizacja zmieniła w sposób istotny tryb zaskarżania orzeczeń sądowych, wprowadzając zasadę, że skuteczne wniesienie zażalenia lub apelacji jest uzależnione od wcześniejszego złożenia wniosku o sporządzenie i doręczenie jego uzasadnienia. Wprawdzie nie zostało to wyrażone wprost w żadnym ze znowelizowanych przepisów, lecz obowiązywanie tej reguły wynika jednoznacznie z wykładni kilku powiązanych ze sobą przepisów, a w szczególności znowelizowanego art. 369, w którym na mocy ustawy nowelizującej uchylono dotychczasowy paragraf 2.

Zatem - obecnie obowiązujący art. 357 par.  2 reguluje wyłącznie sposób doręczenia postanowienia wydanego na posiedzeniu niejawnym.

Czytaj też: Zażalenie do innego składu sądu pierwszej instancji w postępowaniu cywilnym >>>

SN zaznaczył, że strona postępowania, także zastępowana przez zawodowego pełnomocnika, nie powinna ponosić negatywnych skutków wadliwego postępowania sądu. Tego rodzaju sytuacja nie sanuje wprawdzie skutków niezgodnego z przepisami wniesienia środka zaskarżenia, ale może być odpowiednio oceniona z punktu widzenia zawinienia strony w przypadku złożenia wniosku o przywrócenie terminu do dokonania wymaganej przez ustawę czynności procesowej (sygn. akt II CZ 49/20, podobnie III CZP 59/20).

Wątpliwości w tej sprawie budzi kwestia czy odrzucenie apelacji podlega kontroli sądu odwoławczego.

I tu nie ma zgody w literaturze przedmiotu.

Sygnatura akt III CZP 127/22