- Po raz pierwszy w ORA w Warszawie odbędzie się szkolenie w całości poświęcone ochronie praw dziecka. Zajęcia dla aplikantów będą mieć charakter interdyscyplinarny, będą to bloki zajęć zarówno z adwokatami praktykami, jak i biegłymi sądowymi, psycholożkami. Dotyczyć będą reprezentowania dziecka i w postępowaniu karnym, i w cywilnym. Czyli zarówno w przypadku gdy dziecko jest pokrzywdzone przestępstwem, gdy jest jego świadkiem, ale też gdy sprawa dotyczy popełnionego przez nie czynu karalnego czy nawet przestępstwa - mówi dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan ORA w Warszawie, przewodnicząca Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich.

Czyta: Jeśli sąd nie wysłucha dziecka, będzie musiał wyjaśnić dlaczego>>

Dr Romanowski: Intensywnie pracujemy nad wdrożeniem przepisów chroniących dzieci​>>

Wyjątkowy podsądny, potrzebne szkolenia 

Wicedziekan dodaje, że wprowadzenie takich zajęć wiąże się m.in. z licznymi zmianami w przepisach, choćby z obowiązującą już rok ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, ale też wzrostem spraw dotyczących konfliktów i przemocy rówieśniczej. 

- Uznaliśmy, że konieczne jest stworzenie takiego bloku szkoleń, by uczyć przyszłych pełnomocników, obrońców jak reprezentować dzieci, jak stosować nowe przepisy, dlaczego tak ważna jest wrażliwość na tego konkretnego podsądnego, czyli dziecko, i co zrobić, by w takich sprawach być też wsparciem dla sądu. Będą to zajęcia obowiązkowe dla całego drugiego roku aplikacji w Warszawie - zaznacza.

Jak wskazuje, celem jest również zachęcanie aplikantów, by specjalizowali się w tym obszarze. - Chcemy by osoby, które czują, że mogą i mają predyspozycje do tego, by reprezentować dzieci w sądzie szły właśnie w tym kierunku. Jest takie zapotrzebowanie. Ważne, by byli to prawnicy, którzy wiedzą, jak postępować z dziećmi i jak je reprezentować. A wszystko po to, by dzieci miały zapewnioną jak najlepszą pomoc prawną - wskazuje. 

Zobacz nagranie szkolenia w LEX: Przeciwdziałanie przemocy domowej – rewolucyjne zmiany 2023 >

 

Spraw dotyczących dzieci coraz więcej 

Zwraca na to też uwagę Monika Horna–Cieślak, adwokatka, specjalizująca się w sprawach dotyczących ochrony praw najmłodszych, przewodnicząca Sekcji Praw Dziecka przy ORA w Warszawie. - Prawo co raz bardziej kładzie nacisk na podmiotowość dziecka, by zwracać uwagę na dziecko, na jego sytuację. Dziecko też coraz częściej uczestniczy w procedurach prawnych. Dzieci są stronami postępowania w sprawach dotyczących nieletnich czy w sytuacji gdy są pokrzywdzone przestępstwem. Dlatego, tak jak osoby dorosłe, potrzebują swojego reprezentanta. A - co mogę powiedzieć na bazie swojej własnej praktyki - tych spraw jest naprawdę dużo. Każdego dnia dzwonią do mnie rodzice czy specjaliści w sprawie dziecka, które potrzebuje pomocy prawnej, bo zaczyna uczestniczyć w procedurach prawnych. Zapotrzebowanie - powtarzam - jest duże, świadomość traktowania dzieci jest też coraz większa, więc prawnik dla dziecka jest nieodzownym elementem postępowania i procedur - wskazuje. 

Czytaj w LEX: Prawo dziecka do wyrażania własnych poglądów >

Jak dodaje, aplikanci sami zgłaszali potrzebę takich szkoleń. - Kontakt z dzieckiem - o czym warto pamiętać - jest kontaktem szczególnym. Dzieci inaczej widzą i opisują świat, w inny sposób się z nimi komunikujemy. Ale też procedury prawne dotyczące dzieci są szczególne, jest dużo odrębności potrzebnych do dobrego reprezentowania dzieci. A aplikanci sami zgłaszali, że chcieliby się uczyć w trakcie aplikacji, jak wygląda taka reprezentacja dziecka. Ponieważ - co jest istotne - wielu z nich chce w przyszłości podejmować się prowadzenia takich spraw, a brakuje im zajęć, które by do tego przygotowywały - dodaje.

Zaznacza, że aplikanci śledzą media i widzą np. jak wiele dzieci jest krzywdzonych.

Czytaj w LEX: Przesłuchanie małoletniego pokrzywdzonego przestępstwem >

- Chcemy im pokazać - z jednej strony wielorakość prowadzenia spraw z udziałem dzieci, ale postawić też mocny akcent na kwestie psychologiczne, zrozumienie mechanizmów psychologicznych - co w tych sprawach jest ogromnie ważne. To będzie okazja, by porozmawiać, posłuchać osoby, które również zajmują się tymi sprawami. Będziemy też np. omawiać, jak powinna być skonstruowana opinia biegłego psychologa, jak sformułować zarzuty do takiej opinii. Często brakuje nam wiedzy w tym zakresie, ponieważ jesteśmy prawnikami a takie informacje są bardzo przydatne przy reprezentacji dziecka. Kolejna kwestia to sama komunikacja z dzieckiem, nawiązywanie kontaktu, budowanie relacji, przygotowanie do przesłuchania czy wysłuchania - mówi.

Podczas szkoleń omówiona zostanie też ochrona dziecka na arenie międzynarodowej, choćby w zakresie orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. 

Zobacz linię orzeczniczą w LEX: Reprezentowanie małoletniego przez rodzica w sprawie, w której oskarżonym albo podejrzanym jest drugi rodzic >