Obecnie obowiązujące przepisy ustawy z 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2016 r. poz. 722 ze zm.) zakładają zniesienie obowiązku meldunkowego z dniem 1 stycznia 2018 r. Tak się jednak nie stanie, o ile wejdzie w życie przygotowywana przez rząd nowelizacja. Utrzymanie obowiązku meldunkowego uzasadniane jest koniecznością zagwarantowania prawidłowej realizacji zadań i obowiązków administracji publicznej wobec obywatela. Konieczne jest bowiem gromadzenie przez administrację publiczną danych o miejscu zamieszkania po to, by przykładowo sprawnie realizować zadania z zakresu zabezpieczenia społecznego (wypłata takich świadczeń, jak emerytury, renty, świadczenia z zakresu opieki społecznej). Jest to również istotne przykładowo w zakresie ustalania liczby radnych lub przeprowadzania referendum lokalnego. Nie bez znaczenia pozostaje również związek gromadzenia danych adresowych z polityką w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, w szczególności – przeciwdziałania terroryzmowi.

W projekcie przewidziano wprowadzenie uproszczeń w zakresie realizacji obowiązku meldunkowego. Dopełnienie tego obowiązku ma być możliwe drogą elektroniczną. Dokumenty elektroniczne będą wówczas podpisywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Dokumenty wymagane podczas zameldowania, np. dokument potwierdzający tytuł prawny właściciela lokalu potwierdzającego pobyt w lokalu osoby meldowanej, będą wówczas dołączane również w formie elektronicznej jako odwzorowania cyfrowe dokumentu (skany). W razie wątpliwości co do ich treści (np. jeżeli skan będzie nieczytelny) organ będzie mógł zwrócić się o przedłożenie oryginału dokumentu.

Kolejnym uproszczeniem ma być możliwość zameldowania się na pobyt stały z jednoczesnym wymeldowaniem się z pobytu czasowego za pomocą jednego formularza meldunkowego. Podobna możliwość będzie przy meldowaniu się na pobyt czasowy z równoczesnym wymeldowaniem się z pobytu stałego.

Sama czynność zameldowania ma mieć charakter materialno-techniczny – nie będzie w tym zakresie wydawana decyzja administracyjna.

Zameldowanie cudzoziemców – nowe reguły

Planowana jest likwidacja prowadzonych przez gminy rejestrów zamieszkania cudzoziemców – rejestrów gromadzących informacje o wszystkich cudzoziemcach, którzy zameldowali się na pobyt stały lub czasowy na terenie gminy. Dane o cudzoziemcach mają być gromadzone w jednym, centralnym rejestrze, którym jest rejestr PESEL. W związku z tą zmianą przewiduje się regułę, zgodnie z którą numery PESEL będą nadawane wszystkim cudzoziemcom zamieszkującym na terenie RP, nie zaś, jak to jest obecnie, jedynie tym, których podstawą pobytu są enumeratywnie wymienione w ustawie sytuacje. Jednocześnie numer PESEL nie będzie nadawany cudzoziemcom, których pobyt w RP ma charakter krótkotrwały. Związana jest z tym kolejna zmiana, polegająca na wydłużeniu z 14 dni 30 dni terminu pobytu na terytorium RP, w którym nie powstaje obowiązek meldunkowy. W przypadku cudzoziemców będących obywatelami państw członkowskich UE lub członków ich rodzin obowiązek meldunkowy ma powstawać na analogicznych zasadach, jak w przypadku obywateli RP, a więc przy pobycie przekraczającym trzy miesiące.

LEX Navigator Postępowanie Administracja
Artykuł pochodzi z programu LEX Navigator Postępowanie Administracja
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami


Zmiany w przepisach o aktach stanu cywilnego

W celu ułatwienia pozyskiwania przez Prezesa GUS informacji o urodzeniach planowana jest również nowelizacja przepisów ustawy z 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. poz. 1741 ze zm.). Dla potrzeb sporządzania bilansów ludności oraz prowadzenia polityki zdrowotnej w okresie okołoporodowym w dokumentach stosowanych przy urodzeniu dziecka, takie jak karta urodzenia/martwego urodzenia czy protokół zgłoszenia urodzenia w okresie przejściowym do dnia 1 stycznia 2018 r. znajdą się dodatkowe informacje. W protokole zgłoszenia urodzenia zamieszczane będą dane o stanie cywilnym matki oraz o dacie zawarcia małżeństwa przez rodziców dziecka. Karty urodzenia będą zawierać informacje na temat rodzaju porodu, a karty martwego urodzenia – informacje takie, jakie są wpisywane w karcie urodzenia (np. o stanie zdrowia dziecka, ciąży i porodzie, miejscu zamieszkania rodziców).

Datę wejścia w życie projektowanych zmian określono na dzień 1 stycznia 2018 r., z wyjątkiem nowelizacji przepisów ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego, która ma wejść w życie w 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy.

Źródło: www.rcl.gov.pl,