NIK zapowiada, że będzie można obejrzeć miejsca na co dzień niedostępne dla osób z zewnątrz. Budynek zostanie otwarty dla zwiedzających w sobotę pomiędzy godziną 17 a 19. 

NIK wpisana w historię Polski

Izba podkreśla, że jest jej działalność jest wpisana się w historię Polski. NIK powołana została dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudzkiego 7 lutego 1919 r. jako Najwyższa Izba Kontroli Państwa. 

Ten dekret także będzie można obejrzeć, podobnie jak wiele innych dokumentów i fotografii dokumentujących przedwojenną działalność NIKP, modę, jaka obowiązywała ówczesnych kontrolerów. 

- Z okazji tak ważnej rocznicy Najwyższa Izba Kontroli pierwszy raz otwiera swoje podwoje. Pokażę miejsca, w których zapadają najważniejsze decyzje związane z kontrolą instytucji państwowych – mówi prezes Kwiatkowski.

 


Symulowane posiedzenie kolegium NIK

Zwiedzający będą też mogli wziąć udział w symulowanym posiedzeniu kolegium NIK. 

- Naczelną zasadą, którą kieruje się NIK jest kolegialność, czyli podejmowanie najważniejszych decyzji kontrolnych wspólnie z ekspertami, naukowcami tworzącymi kolegium NIK. Posiedzenia takie odbywają się w sali im. Lecha Kaczyńskiego, w latach 1992 – 1995 prezesa NIK - mówi prezes Kwiatkowski. 

Jak dodaje sala ta wyróżnia się specjalnym systemem informatycznym i systemem dokumentującym głosowania. Będzie można też obejrzeć salę obrad kierownictwa i studio telewizyjne Biura Prasowego NIK, w którym przygotowywane są materiały filmowe o działalności Izby. 

Warto przeczytać: NIK bierze pod lupę podatek CIT