Stanowisko takie niemiecki minister zaprezentował przed rozpoczęciem dyskusji o Polsce na Radzie UE. We wtorek sprawa Polski kolejny raz jest omawiana we  na posiedzeniu unijnych ministrów ds. europejskich. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans przedstawił w ubiegłym tygodniu wniosek o przedstawienie Radzie UE informacji na temat dialogu z rządem w Warszawie.

- Obserwujemy gotowość strony polskiej do dalszego poszukiwania dialogu z KE, ale ostatecznie nasze oczekiwania są jasne: oczekujemy także odpowiednich zmian ustaw, aby zrozumiałe zastrzeżenia Komisji zostały stosownie uwzględnione - powiedział dziennikarzom Roth.

Oświadczenie niemieckiego ministra współbrzmi z nieco bardziej dyplomatycznym stwierdzeniem kanclerz Angeli Merkel, która podczas poniedziałkowej wizyty w Warszawie stwierdziła, że "z zadowoleniem by przyjęła stwierdzenie Komisji Europejskiej, że rozmowy z Polską były pomyślne". Jednak dodała, że nie ma na myśli tycko rozmów polskiego rządu z KE, ale także konkretne rozwiązania.
Więcej: Kanclerz Niemiec oczekuje, że Polska porozumie się z KE ws praworządności>>

Czytaj także: Polski rząd nie uznaje rekomendacji KE ws praworządności>>