Stanowisko takie kanclerz zaprezentowała po spotkaniu w Warszawie z polskim premierem Mateuszem Morawieckim.

Czytaj: We wtorek w Brukseli kolejna debata o praworządności w Polsce>>

- Rozmowy z Komisją Europejską są bardzo intensywne. My ze strony niemieckiej mamy oczywiście nadzieję, że będą tutaj rozwiązania i oczywiście będziemy na bieżąco, ale przyjęłabym z zadowoleniem, gdy Komisja Europejska powie, że te rozmowy były pomyślne - powiedziała Merkel podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Morawieckim.

Natomiast szef polskiego rządu powtórzył swoją tezę, że zmiany w polskim sądownictwie są potrzebne. - One zwiększą niezależność, niezawisłość sędziów, obiektywność, jakość systemu sądowniczego - mówił Morawiecki. - Wiemy oczywiście o pewnych wątpliwościach, które Komisja Europejska przedstawiła w ramach rekomendacji czwartej i wielu sugestii, które tam są ujęte i oczywiście oprócz Białej Księgi przekażemy również w terminie, czyli do 20-tego naszą bardzo szczegółową odpowiedź - mówił premier.

- Zapewniłem również panią kanclerz o naszej otwartości na dialog zarówno z Komisją (Europejską) jak i z instytucjami unijnymi w kontekście różnych debat, różnych dylematów, które teraz prowadzimy - powiedział Morawiecki. (ks/pap)