Medal Gezów nawiązuje do postaci gezów (geuzen), patriotów niderlandzkich walczący w XVI wieku przeciwko rządom hiszpańskim. W czasie II wojny światowej tak nazywano partyzantów z holenderskiego ruchu oporu. To ci weterani w 1987 r. ustanowili ten medal.

Laureatami Medalu Gezów byli m.in.: prezydent Niemiec Richard von Weizsäcker (1990), prezydent Czech Vaclav Havel (1995), chiński opozycjonista Harry Wu (1996), Free Press Unlimited (2018).

Czytaj: Prof. Gersdorf żegna się z Sądem Najwyższym>>
 

Wyróżnienie za walkę o niezależność sądów

Fundacja Geuzenpenning z siedzibą we Vlaardingen wyróżniła byłą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf jako postać symboliczną walki o niezależne sądownictwo w Polsce. - Od momentu wygranych wyborów w 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość stara się przejąć pełną kontrolę nad sądownictwem. Państwo prawa w Polsce znajduje się pod silną presją ze strony PiS, po mimo krytyki międzynarodowej, w tym ze strony Komisji Europejskiej. Sprzeciw dotyczy także zniesienia podziału władzy – czytamy na stronie Fundacji Geuzenpenning.

Po raz pierwszy nagroda dotyczy UE

Jak podkreśla Fundacja, po raz pierwszy Medal Gezów został przyznany osobie lub organizacji, która jest wyłącznie zaangażowana w przestrzeganie praw człowieka w Unii Europejskiej. - Wyróżnienie Małgorzaty Gersdorf świadczy o międzynarodowych i holenderskich obawach dotyczących państwa prawa w Polsce – podkreśla Fundacja.

Ze względu na pandemię Medal Gezów zostanie wręczony w 2022 roku w Wielkim Kościele we Vlaardingen.

Czytaj: Prof. Gersdorf: Trochę opóźniłam "zdobycie" Sądu Najwyższego>>