Obok dramatu wojny nie sposób przejść obojętnie. Od kilku dni intensywnie organizowana jest pomoc dla ofiar napaści na Ukrainę. Wiele z tych inicjatyw pozwoliło na uzyskanie w krótkim czasie znacznych środków finansowych, które mogą umożliwić sfinansowanie pilnych zakupów środków na rzecz ofiar konfliktu wojennego. Jedną z wartych odnotowania inicjatyw charytatywnych zaadresowano do miłośników prawniczej literatury. Dr Piotr Cybula, radca prawny, założył w dniu 2 marca 2022 r. na portalu Facebook grupę „Książki prawnicze z autografami – pomoc dla Ukrainy (aukcje)”.

- Każdy robi co może, uruchamia wszelkie możliwe sposoby, aby wspierać osoby na Ukrainie – mówi serwisowi Prawo.pl dr Piotr Cybula. Wskazuje, że wielu prawników ma w swoich biblioteczkach książki, które w połączeniu z autografem autorów dla wielu osób mogłyby mieć wyjątkową wartość, dzięki czemu inne osoby mogą być zainteresowane licytacją i przekazaniem środków finansowych na wsparcie Ukraińców w tej niezwykle trudnej sytuacji.

Choć od czasu startu inicjatywy nie minęło wiele czasu, niektóre aukcje już przykuły uwagę licznych zainteresowanych. Na aukcjach prowadzone są licytacje książek prawniczych, zaś dochód z licytacji ma zasilić konta organizacji zajmujących się pomocą na Ukrainie.

Czytaj: Czy składać wnioski o status uchodźcy? Prawnicy radzą Ukraińcom poczekać >>

"Białe kruki" pod młotek

Na aukcjach odnotować można liczne ciekawe pozycje, które niejeden prawnik chciałby posiadać samoistnie w swoim księgozbiorze. Jak wynika z regulaminu grupy osoba, która wygra zobowiązana jest do wpłaty wylicytowanej kwoty (bez uwzględnienia kosztów dostawy) przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Wystawiającego w terminie trzech dni kalendarzowych od daty zakończenia Aukcji.

- Zainteresowanie po kilku godzinach jest większe niż myślałem, co bardzo cieszy, bo pozwala na przyjęcie, że cel zostanie osiągnięty. Wystawiane są książki prawnicze, ale oczywiście nie tylko prawnicy mogą je licytować – podkreśla dr Cybula. Wskazuje, że wielu prawników zadeklarowało, że w najbliższym czasie przekaże swoje książki, a kilka już to zrobiło, w tym m.in. prof. Marcin Matczak, prof. Włodzimierz Wróbel czy sędzia Stanisław Zabłocki.

Aukcje nie są adresowane tylko do pasjonatów określonych dziedzin prawa – każdy może znaleźć tam interesujące go pozycje. Do wystawionych już rarytasów należą monografia prof. Marcina Matczaka „Summa iniuria. O błędzie formalizmu w stosowaniu prawa” wraz z autografem. Prof. Włodzimierz Wróbel przekazał na licytację egzemplarz doktoratu „Elementy normy sankcjonowanej i sankcjonującej w przepisie prawa karnego” a nadto monografię „Zmianę normatywną i zasady intertemporalne w prawie karnym”. Sędzia Stanisław Zabłocki wystawił na licytację w szczególności IV tom komentarza do Kodeksu postępowania karnego (tom powstał pod redakcją prof. Ryszarda Stefańskiego i sędziego Stanisława Zabłockiego). Na aukcji znajdziemy również dwa egzemplarze książki „Proces karny. Zarys systemu” autorstwa Stanisława Waltosia i Piotra Hofmańskiego, które przekazał Paweł Czarnecki.

Do interesujących pozycji należy również monografia prof. Marka Kulika „Przestępstwa współukarane w polskim prawie karnym”. Profesor Mariusz Załucki ofiarował na licytację książkę- rarytas „Przeniesienie własności rzeczy ruchomej” autorstwa Jana Góreckiego z 1950 r. i jednocześnie zadeklarował, że zwycięzca licytacji otrzyma dodatkowo książkę jego autorstwa: „Wills Formalities versus Testator’s Intention. Functional model of effective testation for informal wills”. Prof. Andrzej Olaś przekazał na licytację współtworzony przez niego Komentarz do Kodeksu postępowania cywilnego, przygotowany pod red. Prof. Tadeusza Zembrzuskiego a także dwie monografie autorskie: „Zarzut potrącenia w procesie cywilnym” i „Umorzenie procesu cywilnego”. Prof. Araszkiewicz przekazał na aukcje „Logic in Theory and Practice of Lawmaking”, której jest współredaktorem z prof. Krzysztofem Płeszką. Miłośników klauzul generalnych może zainteresować monografia prof. Adama Doliwy „Funkcje zasad współżycia społecznego w prawie cywilnym”. Prof. Dagmara Kuźniar przekazała na licytację zaś monografię „Ochrona środowiska przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskim. Studium prawnomiędzynarodowe”. Na aukcji znajdziemy też książki innych autorów, m.in. prof. Krystiana Markiewicza i dr Aleksandry Orzeł-Jakubowskiej.

 

Możesz zdecydować kogo wspierasz

Co ważne wystawiający może dokonać wyboru organizacji działającej na rzecz Ukrainy i to na jej konto bankowe powinna być przekazana kwota przez wygrywającego. - Nie chciałem wskazywać sam tej organizacji – tłumaczy mecenas Cybula. Dodaje, że możliwość wyboru organizacji przez osobę, która wystawia przedmiot może także działać motywująco na osoby, które przekazują książki.

- Autor może też oddać satysfakcję wygrywającemu i to on dokona wyboru organizacji – dodaje.