Informacja, że rozporządzenie "utknęło" i nie zostało podpisane zelektryzowała kuratorów. Z nieoficjalnych informacji Prawo.pl wynika, że przez cały poniedziałek trwały dyskusje pomiędzy i w poszczególnych związkach zawodowych. Sprawa zresztą jest "gorąca" od wielu tygodni, a kuratorzy coraz bardziej rozżaleni, bo - jak sami mówią - są ostatnią grupą zawodową spośród pracowników wymiaru sprawiedliwości, która obiecanych podwyżek jeszcze nie dostała. 

- Zastanawiające jest czemu to trwa tak długo. Wystąpiliśmy z pismem do premiera Mateusza Morawieckiego w trybie zapytania o informacje publiczną, czy są jakieś przeszkody do podpisania rozporządzenia, a jeśli tak to czego one dotyczą. Jednocześnie zwracamy się z postulatem podpisania go jak najszybciej przypominając, że to nie jest rozporządzenie, które by w jakikolwiek sposób zwiększało tegoroczne wydatki budżetowe, tylko to jest wypełnienie zobowiązań z 2019 r. na które środki w budżecie od początku były zabezpieczone - mówi Grzegorz Kozera, przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów. 

Czytaj: Kuratorzy też mają oczekiwania wobec przyszłorocznego budżetu>>

Środowisko "głęboko zaniepokojone"

Jedni dostali, inni nie - kuratorzy mówią o dyskryminacji. O tym, że rozporządzenie utknęło na etapie podpisu premiera zaalarmował Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych. 

- Jest to skandaliczne, że rozporządzenie nie zostało podpisane. Nasza podwyżka miała być efektem porozumienia z Ministerstwem Sprawiedliwości wypracowanego w lipcu 2019 roku, po protestach pracowników wymiaru sprawiedliwości. Poza kuratorami sądowymi, wobec wszystkich grup wymiaru sprawiedliwości porozumienie zostało zrealizowane - mówi w rozmowie z Prawo.pl Aleksandra Szewera–Nalewajek, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych.  

I dodaje, że rozporządzenie zostało opracowane, zaopiniowane, zatwierdzone przez Radę Ministrów i trafiło do podpisu premiera. - I premier - jak wynika z naszych informacji - cofnął je do Centrum Analiz Strategicznych z pytaniem czy to nie jest kontrowersyjne rozporządzenie, bo mamy końcówkę roku, koronawirus i w 2021 r. są zamrożone podwyżki - dodaje szefowa związku. 

Kuratorzy wskazują przy tym, że pieniądze na podwyżki są zabezpieczone, porozumienie w tym zakresie powinno zostać więc wypełnione. Jak podkreślają rozgoryczenie i zawód są teraz ogromne. 

- Będziemy rozmawiać co robimy dalej. Do tej pory wzrosła nam jedynie kwota bazowa - od 140 do 290 zł brutto, w zależności od stanowiska. Nie wzrosły natomiast mnożniki - co zakładało to rozporządzenie. Przypominam, zgodnie z rozporządzeniem nasze pensje miały wzrosnąć o ok. 900 zł na etat. Niezrozumiałym i niedopuszczalnym jest dyskryminowanie naszej grupy zawodowej w stosunku do pozostałych grup z wymiaru sprawiedliwości. Kuratorzy sądowi wciąż pracują w terenie, narażając swoje życie i zdrowie - mówi Szewera-Nalewajek. 

I dodaje, że jeżeli premier nie podpisze rozporządzenia to aplikanci kuratorscy będą wciąż zarabiać poniżej najniższej krajowej, co - wskazuje - w państwie prawa nie powinno mieć miejsca. 

Czytaj w LEX: Czy kurator zawodowy może założyć Niebieską Kartę - A? >  

Szukanie oszczędności na kuratorach? 

Związkowcy już wcześniej sygnalizowali, że takie odraczanie zakończenia prac nad rozporządzeniem może oznaczać, że strona rządowa nie wywiązuje się ze składanych przez siebie obietnic, bo szuka oszczędności - jak wskazywali - kosztem niewielkiej, lecz bardzo istotnej grupy zawodowej.  

Sprawdź w LEX: Czy do okresu pracy, od którego zależy wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego kuratora zawodowego, wlicza się okres zatrudnienia w policji? >

Kwestia wynagrodzeń kuratorów sądowych od dawna budzi duże emocje. Krajowa Rada Kuratorów wielokrotnie wskazywała, że to jedna z przyczyn stopniowego odpływ kadry. - Część osób rezygnuje z wykonywania zawodu kuratora sądowego i szuka miejsca w zupełnie innych niszach, w zawodach bardziej atrakcyjnych pod względem zarobków. Wynagrodzenie netto starszego kuratora zawodowego z 15-letnim stażem pracy, bez dodatku terenowego to ok. 2800 zł. Nie jest to kwota oszałamiająca, biorąc pod uwagę obciążenie psychiczne, realne zagrożenie agresją, także nie tylko ze strony ludzi, ale i zwierząt - mówił wówczas Prawo.pl przewodniczący Kozera. 

Czytaj: Kuratorzy "w terenie" zużywają i buty, i... zdrowie>>

Podwyżka poprzez mnożnik 

Kuratorzy domagając się podwyżek rekomendowali zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z 23 grudnia 2002 r. w sprawie wynagrodzeń kuratorów zawodowych i aplikantów kuratorskich. I to zaproponowało w projekcie MS, poprzez podwyższenie mnożników kwoty bazowej dla poszczególnych stopni służbowych kuratorów sądowych i aplikantów kuratorskich. 

I tak mnożnik dla kuratora specjalisty miałby sięgnąć 2,86 (obecnie 2,56), dla starszego kuratora zawodowego - 2,56    (obecnie to 2,26), w przypadku kuratora zawodowego - 2,26 (z 1,97) a aplikanta kuratorskiego - 1,53 (z 1,25). 

Projektowane rozporządzenie - jak wynika z uzasadnienia - miało wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia, a podwyżki miały obowiązywać z wyrównaniem od 1 stycznia 2020 r.

Czytaj w LEX: Czy kuratorowi zawodowemu przysługuje dzień wolny za pracę w święto? >