Chodzi o ustalanie stopnia uszczerbku na zdrowiu nie tylko policjantów, ale też funkcjonariuszy Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa i strażaków. Dotychczas kwestie te regulowało rozporządzenie z 26 czerwca 2014 r. Orzeczenia komisji są podstawą do ubiegania się o świadczenia odszkodowawcze przysługujące nie tylko w konsekwencji wypadków na służbie ale też chorób zawodowych - w tym PTSD czyli zespołu stresu pourazowego.

 


Od miesiąca - jak wynika z nieoficjalnych informacji Prawo.pl - panuje swoisty chaos. Funkcjonariusze odsyłani są przez komisje z kwitkiem, bo te czekają na nowe przepisy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazuje jednak, że jest to nieuzasadnione, bo poprzednie obowiązuje do 20 maja br. Projekt nowego został upubliczniony na stronach RCL. 

Czytaj: Policjanci zakończyli protest. Wywalczyli szybsze emerytury i pełnopłatne nadgodziny>>
 

Problem jest - komisje czekają

Rozmówcy Prawo.pl z komisji lekarskich podległych MSWiA potwierdzają, że orzeczenia zostały tymczasowo wstrzymane.  - Nowe przepisy są koniecznością. Medycyna idzie do przodu, musimy mieć podstawy do tego by orzeczenie wydać, choćby wykaz chorób. Każde orzeczenie wydawane jest na podstawie rozporządzenia dlatego czekamy. Zapewniono nas, że rozporządzenie zostanie wkrótce podpisane - mówią. Dodają, że kolejek nie ma, bo komisje dziennie wydają po kilka orzeczeń.  

Funkcjonariusze są jednak zaniepokojeni. - Nie wiemy co mamy robić, jak długo będziemy musieli czekać. O komisje trzeba zawnioskować, wyznaczany jest termin. Poinformowano mnie, że w tym momencie nie ma tego sensu bo i tak nie będzie orzeczenia. Pytałem kiedy - usłyszałem nie wiadomo - mówi nieoficjalnie jeden z policjantów. 

Czytaj: Policjanci "pod przykrywką" z kartami płatniczymi>>
 

MSWiA: wątpliwości niezasadne

Resort podkreśla, że wątpliwości dotyczące nieobowiązywania przepisów rozporządzenia w sprawie ustalania stopnia uszczerbku na zdrowiu funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych są nieuzasadnione.  - Zagadnienie to regulowane jest przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie ustalania uszczerbku na zdrowiu funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu, które zostało utrzymane w mocy do dnia 20 maja 2019 r. na podstawie art. 46 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. – wprowadzającej ustawę o Straży Marszałkowskiej - wyjaśnia. 

Dodaje, że projekt nowego rozporządzenia został przekazany do Rządowego Centrum Legislacji i ma być zwolniony z obowiązku rozpatrzenia przez komisję prawniczą. - Po uzyskaniu zwolnienia zostanie przedłożony do podpisu ministrowi spraw wewnętrznych i administracji - dodano. 

 

Co w nowym rozporządzeniu? 

Jak wynika z uzasadnienia nowe rozporządzenie dostosowuje zarówno wykaz chorób pozostających w związku z pełnieniem służby w poszczególnych formacjach oraz wykaz norm oceny procentowej uszczerbku na zdrowiu do aktualnego stanu wiedzy medycznej. 

Z wykazu chorób wykreślono m.in. byssinozę - chorobę spowodowaną narażeniem na pyły bawełny, berylozę - chorobę płuc wywołaną narażeniem na pyły berylu i jego związki oraz choroby płuc wywołane metalami twardymi. Uzasadniono, że nie pozostają one w związku z właściwościami lub warunkami pełnienia służby. Usunięto też nadciśnienie tętnicze jako chorobę cywilizacyjną nie pozostającą w związku z pełnioną pracą czy służbą.  Wpisana została natomiast zaawansowaną przewlekłą niewydolność żylną kończyn dolnych. 

W rozporządzeniu przyjęto też, że uszczerbek na zdrowiu musi wynosić nie mniej niż 1 procent.