TSUE rozpatrywał skargę Komisji Europejskiej w sprawie ustawy z 10 z lipca 2017 roku o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie w kwietniu 2018 r. Na jej mocy wiek przejścia w stan spoczynku sędziów SN został obniżony do 65 lat. Wprawdzie polskie władze zmieniły te przepisy pod naciskiem organów Unii Europejskiej, a sędziowie już usunięci na podstawie tych przepisów wrócili do orzekania, ale mimo to Trybunał postanowił rozpoznać sprawę. 

Czytaj: TSUE: Obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów SN sprzeczne z prawem Unii>>
 

Decyzja ważna, wspierająca niezależność sądownictwa

KE ocenia, że to ważna decyzja wspierająca niezależność sądownictwa w Polsce i poza nią. - Jest to również przyjmowane z zadowoleniem wyjaśnienie zasad nieusuwalności i niezależności sędziów, które są zasadniczymi elementami skutecznej ochrony sądowej w Unii Europejskiej - podkreśla w specjalnym oświadczeniu Komisja Europejska.

 


Wskazuje, że orzeczenie wyjaśnia, iż chociaż organizacja wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich należy do kompetencji krajowych, przy wykonywaniu tej kompetencji państwa członkowskie są zobowiązane do przestrzegania swoich zobowiązań wynikających z prawa UE. - Każdy sąd krajowy jest również sądem europejskim przy stosowaniu prawa UE. Państwa członkowskie muszą zatem zapewnić skuteczną ochronę sądową osobom w dziedzinach objętych prawem UE - napisano. 

KE zapowiada też, że będzie teraz uważnie analizować orzeczenie wykorzystując je w zbliżającym się komunikacie dotyczącym praworządności. Zadeklarowała gotowość do "wspierania polskiego rządu w aplikowaniu orzeczenia i dalszej dyskusji w sprawie rozwiązania pozostałych kwestii związanych z praworządnością w Polsce i w ramach toczącej się procedury z art. 7". - Praworządność jest podstawowym filarem naszej Unii i Komisja Europejska, jako strażnik traktatów zawsze będzie robić wszystko, co konieczne, aby ją utrzymać - zaznaczono.