Z obwieszczenia dotyczacego Sądu Najwyższego, które ukazało się we wtorek w Monitorze Polskim nie wynika, o jakie konkretnie stanowiska chodzi, a jedynie, że w Izbie Cywilnej SN do obsadzenia są cztery stanowiska, w Izbie Karnej trzy, a w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych kolejne cztery. Jednak wedlug rzecznika SN sędziego Michała Laskowskiego wszystko wskazuje na to, że w ogłoszonym przez prezydenta Andrzeja Dudę naborze na 11 wolnych stanowisk w Sądzie Najwyższym jest też miejsce I prezes SN Małgorzaty Gersdorf.

- Z naszych wyliczeń wynika, że jest ono ujęte w liczbie etatów, które dotyczą Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, aczkolwiek źródłem pewnym, co do tego, kto i jak liczył te stanowiska jest Kancelaria Prezydenta - stwierdził we wtorek Laskowski. - Nam wydaje się na podstawie analizy wolnych, zwolnionych, zajętych stanowisk, że jest ujęte miejsce pani profesor i ogłoszone wśród tych 11 etatów - dodał rzecznik. W jego ocenie Kancelaria Prezydenta konsekwentnie uważa, że Gersdorf nie jest już I prezes SN i przeszła w stan spoczynku, a w związku z tym jest wolne stanowisko.

Czytaj: Prof. Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku >>

Odpowiadając w  TVN24 na pytanie, czy w razie obsadzenia stanowiska nowego I prezesa SN dojdzie do dwuwładzy w SN odpowiedział, że "faktycznej dwuwładzy nie będzie". - Nie będzie dwóch osób, które kierują pracą SN - zaznaczył. - Z mocy prawa pani prezes Gersdorf pozostanie tym I prezesem, dla wielu z nas będzie tym I prezesem, będzie pytanie, jak traktować osobę, która będzie wybrana czy będzie sprawowała kierownictwo w SN na mocy prezydenta - mówił rzecznik SN.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższymzgłoszenia kandydatur trafiają do Krajowej Rady Sądownictwa, która je ocenia i przedstawia prezydentowi rekomendacje.

Obecnie trwa procedura dotycząca naboru 44 sędziów SN, która rozpoczęła się po opublikowaniu 29 czerwca obwieszczenia prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN. Dotyczy ona 7 wolnych stanowisk w Izbie Cywilnej SN; jednego w Izbie Karnej; 20 stanowisk w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych; 16 w Izbie Dyscyplinarnej.

Czytaj: Manowska i Zaradkiewicz wśród 7 rekomendowanych do Izby Cywilnej SN >>