Zgodnie z przepisami fiskalnymi, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku, usługi prawnicze znalazły się w katalogu czynności zobowiązanych do stosowania kas fiskalnych niezależnie od osiąganego obrotu. Tym samym prawnicy stracili możliwość skorzystania ze zwolnienia do momentu przekroczenia rocznego limitu obrotu 20 000 zł.
Rozporządzenie MF objęło nowymi regulacjami prawników oferujących swoje usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. W załączniku, który zawiera listę czynności zwolnionych z konieczności ewidencjonowania sprzedaży, znaleźli się notariusze i ich obowiązek zainstalowania urządzenia fiskalnego ominie – wyjaśnia Marcin Ciechowicz, ekspert z firmy Polskie Centrum Kas Fiskalnych.
Czytaj także: W 2015 r. usługi prawnicze obowiązkowo z kasami fiskalnymi>>>

Kancelarie, które przed 1 stycznia 2015 roku obsługiwały klientów indywidualnych i nie przekroczyły limitu obrotu, a po wejściu w życie Rozporządzenia nie zaprzestaną swojej działalności, będą mogły skorzystać z okresu dostosowawczego. W przypadku tych podatników ostateczny termin instalacji kasy to 1 marca 2015 roku. Dzięki temu przedsiębiorcy zyskają więcej czasu na dopełnienie wszystkich formalności związanych z rozpoczęciem ewidencji – tłumaczy Ciechowicz.
Okres dostosowawczy obejmie również działalności prawnicze, które rozpoczną sprzedaż na rzecz osób fizycznych po 1 stycznia 2015 roku. Przykładowo: prawnik zacznie świadczyć usługi klientom indywidualnym w lutym 2015 roku. Zgodnie z przepisami, w takiej sytuacji powinien zainstalować kasę najpóźniej pierwszego dnia trzeciego miesiąca, licząc od miesiąca, w którym dokonano tej sprzedaży. W analizowanym przykładzie był to luty, więc ostatecznym terminem rozpoczęcia ewidencji będzie 1 maja 2015 roku.
Prawnicy nie są ani pierwszą, ani jedyną grupą podatników, którzy muszą rejestrować sprzedaż bez względu na wielkość osiąganego obrotu. Obecnie m.in. dostawa części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, sprzedaż sprzętu fotograficznego, czy też przewóz osób i ich bagażu podręcznego taksówkami, muszą być poświadczane paragonem. Co więcej, oprócz kancelarii prawniczych, Rozporządzenie MF z 7 listopada 2014 roku objęło bezwzględnym obowiązkiem stosowania urządzeń fiskalnych m.in. lekarzy, fryzjerów, kosmetologów, mechaników samochodowych oraz podmioty świadczące usługi doradztwa podatkowego.