Taką informację rzecznik Spychalski przedstawił w związku z tym, że do Kancelarii Prezydenta wpłynęły już uchwały Krajowej Rady Sądownictwa rekomendujące kandydatów na stanowiska w Sądzie Najwyższym, w ramach konkursów do Izby Cywilnej, Izby Karnej oraz nowej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Czytaj: KRS ignoruje postanowienia NSA i przesłała prezydentowi kandydatów do SN >>

Błażej Spychalski odniósł się też do wątpliwości, czy prezydent powinien powoływać sędziów w sytuacji, gdy wydane zostały postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego o zabezpieczeniu postępowań dot. nominacji nowych sędziów SN do czasu rozpatrzenia odwołań kandydatów, którzy zostali odrzuceni. - Powoływanie sędziów jest wyłączną kompetencją prezydenta - odpowiedział rzecznik.

Jest bardzo prawdopodobne, że do powołań sędziowskich w SN dojdzie w najbliższym czasie; niewykluczone, że w środę - powiedział we wtorek zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Według niego prezydent nie jest stroną postanowień NSA o wstrzymaniu wykonania uchwał KRS dot. powołania sędziów.
- Prezydent  Duda nie był adresatem żadnego postanowienia, nie jest stroną żadnego postanowienia, a także, iż NSA nie jest władne, żeby tu ingerować jeśli chodzi o kwestie związane z realizacją przez prezydenta tej prerogatywy - powiedział Paweł Mucha.

Komentarz: NSA nakazuje wstrzymanie uchwał, KRS robi swoje >>

Pod koniec sierpnia KRS wyłoniła 40 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Dyscyplinarnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, Izbie Cywilnej oraz Izbie Karnej SN. Rada wyłoniła: 12 kandydatów do Izby Dyscyplinarnej, 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, 7 kandydatów na wakaty w Izbie Cywilnej i jedną kandydaturę na wakat w Izbie Karnej.

Na początku września przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur podpisał uchwałę Rady o przedstawieniu prezydentowi Andrzejowi Dudzie wniosku o powołanie 12 sędziów Izby Dyscyplinarnej SN. 20 września prezydent powołał 10 osób na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN.

Czytaj: Organizacje: KRS złamała prawo, przekazując prezydentowi kandydatury do SN >>