KRS postanowiła przedstawić prezydentowi do powołania następujące osoby: wiceprzewodniczącego Dariusza Drajewicza (na zdjęciu), członka Rady Rafała Puchalskiego, prokuratora Prokuratury Krajowej Jarosława Dusia, sędziego sądu rejonowego Andrzeja Skowrona, radcę prawnego Jarosława Sobutkę oraz sędziego sądu apelacyjnego Mariusza Łodko.

Nie wiadomo jednak, kiedy prezydent powoła te osoby , ponieważ ogłosił, że wstrzymuje nominacje sędziowskie do czasu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wniosku marszałka Sejmu dotyczącego sporu kompetencyjnego. W czwartek 30 stycznia br. Andrzej Duda poinformował, że do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny kwestii sporu kompetencyjnego pomiędzy Sądem Najwyższym a Sejmem, wstrzymuje się z nominacjami sędziowskimi. Tymczasem w ocenie SN postępowanie przed Trybunałem podlega umorzeniu ze względu na niedopuszczalność wydania orzeczenia. Więcej>>

Wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek dotyczy rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego między Sejmem a SN oraz między prezydentem a Sądem Najwyższym w odniesieniu do przepisów konstytucji odnoszące się do podziału władz i powoływania sędziów.

Czytaj:
Sąd Najwyższy: Sędziowie powołani z udziałem nowej KRS nie mogą orzekać>>

SN: Nowi sędziowie nie mogą orzekać; MS: Sąd Najwyższy nie może o tym decydować>>

 


Z KRS do Izby Dyscyplinarnej - nowe wybory do KRS?

Konkurs na te stanowiska sędziowskie został zainicjowany przez obwieszczenie prezydenta w Monitorze Polskim z lipca 2019 r. Swoje kandydatury zgłosiło 31 osób. - To jest konkurs, osoby zgłosiły się, my rekomendujemy głowie państwa kandydatury i uważamy, że w żaden sposób ta uchwała SN (z 23 stycznia 2019 r.)nie powoduje, że nie możemy tego konkursu prowadzić - mówił we wtorek rzecznik prasowy KRS sędzia Maciej Mitera.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sędziowie Drajewicz i Puchalski po wyborze do Izby Dyscyplinarnej SN pozostają członkami KRS. Jednak jak poinformowało Biuro Rady, sędziowie ci zadeklarowali złożenie rezygnacji z członkostwa w KRS.
Gdyby do tego doszło, niezbędny będzie wybór uzupełniający na te ewentualne wakaty, który jest przeprowadzany zgodnie z procedurą przewidywaną przez ustawę o KRS. Kandydatów na sędziów - członków Rady może zgłosić grupa dwóch tysięcy obywateli lub 25 sędziów. Ostatecznie o wyborze członka KRS zadecyduje w głosowaniu Sejm.