Wewnętrzna "policja" Służby Więziennej została powołana w lipcu 2022 r. do rozpoznawania i wykrywania przestępstw, zapobiegania im oraz uzyskiwania i utrwalania ich dowodów, gdy popełnili je osadzeni w zakładach karnych albo aresztach śledczych, funkcjonariusze i pracownicy w związku z wykonywaniem czynności służbowych oraz inne osoby przebywające na terenie zakładów karnych albo aresztów śledczych. Obecne kierownictwo MS uznało jednak, że powinna zostać zlikwidowana, gdyż analiza doświadczeń zebranych po ponad roku funkcjonowania Inspektoratu wskazuje, że koszty związane z jego powołaniem i funkcjonowaniem mają charakter niewspółmierny do efektów pracy jego funkcjonariuszy i pracowników. - Powyższe okoliczności uzasadniają zatem zniesienie Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej wraz z jego wydziałami zamiejscowymi, przy czym podkreślenia wymaga, iż jego zadania będą, tak jak i przed jego powołaniem, realizowane przez inne służby powołane do zwalczania przestępczości, a w szczególności policję - dodano w uzasadnieniu. Likwidacja ma nastąpić w ciągu 14 dni od wejścia w życie ustawy. Projekt jest na etapie Komitetu Stałego Rady Ministrów. 

Czytaj: Wewnętrzna "policja" Służby Więziennej do likwidacji, jest projekt>>

Czytaj w LEX: Współczesne problemy więziennictwa z perspektywy funkcjonariuszy Służby Więziennej >

Inspektorat do likwidacji, jego zadania do... policji 

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 23b ustawy o Służbie Więziennej do zadań IWSW należy rozpoznawanie i wykrywanie przestępstw, zapobieganie im oraz uzyskiwanie i utrwalanie ich dowodów, gdy popełnili je:

  1. osadzeni w zakładach karnych albo aresztach śledczych;
  2. funkcjonariusze i pracownicy w związku z wykonywaniem czynności służbowych;
  3. inne osoby przebywające na terenie zakładów karnych albo aresztów śledczych;
  4. inne osoby przebywające poza terenem zakładów karnych lub aresztów śledczych, których przestępstwo pozostaje w ścisłym związku z przestępstwem osób, o których mowa w pkt 1 lub 2.

Do zadań IWSW należy także ujawnianie mienia zagrożonego przepadkiem w związku z przestępstwami, o których mowa w art. 23p ust. 1.

W nowelizacji zaproponowano, by zadania te - całościowo - przekazane zostały do realizacji przez policję w ramach jej właściwości ustawowej. 

- Przed wejściem w życie przepisów o utworzeniu IWSW, co miało miejsce 14 grudnia 2022 r., zadania te były wykonywane przez służby, których zadaniem jest ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, w szczególności przez policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zadania te były wykonywane w ramach realizacji własnych zadań ustawowych, a co za tym idzie w ocenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazanie całości zadań IWSW do realizacji przez policję jest nieuzasadnione. Brak potrzeby zawarcia tego przepisu w projektowanej ustawie wynika z faktu, że zadania o których mowa w art. 23b ustawy o Służbie Więziennej nie stanowią nowego rodzaju katalogu zadań, wyznaczonego przez ustawodawcę dopiero na podstawie przepisów ustawy z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw - pisze w swoich uwagach Czesław Mroczek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Dodaje, że po likwidacji IWSW nie zachodzi konieczność przekazania zadań tej jednostki organizacyjnej Służby Więziennej innej służbie, gdyż zadania te będą realizowane na analogicznych zasadach jak przed utworzeniem IWSW.

 

Policja dostanie sprawy ABW?

Wątpliwości MSWiA budzi również zaproponowane w art. 27 ust. 2 projektu rozwiązanie polegające na przekazaniu przez szefa IWSW do dalszego procedowania Komendantowi Głównemu Policji wszystkich spraw prowadzonych przez IWSW. 

- Przed utworzeniem IWSW zadania, o których mowa w art. 23b ustawy o Służbie Więziennej, były realizowane nie tylko przez policję, ale także przez inne służby, zgodnie z właściwością ustawową. Sprawy prowadzone przez IWSW w związku z realizacją tych zadań nie powinny zostać automatycznie przekazane Komendantowi Głównemu Policji. Zasadnym wydaje się dokonanie ich weryfikacji, a następnie przekazanie prowadzenia spraw poszczególnym służbom (w szczególności Policji, ABW i CBA), zgodnie z ich właściwością ustawową - podsumowuje wiceminister.