Czytaj: Hejt przeciw sędziom - dymisja wiceministra Piebiaka>>

Poinformował o tym w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Jak powiedział, minister sprawiedliwości podjął we wtorek decyzję o skróceniu w trybie natychmiastowym delegacji sędziego Iwańca w resorcie. Oznacza to, że sędzia nie będzie już pracował w MS. A rzecznik ministra sprawiedliwości Jan Kanthak poinformował na Twitterze, że poza odwołaniem delegacji sędziego, Ziobro zwrócił się również do rzecznika dyscyplinarnego o natychmiastowe wszczęcie postępowania w tej sprawie.

Czytaj: Rzecznik dyscyplinarny zajmie się wiceministrem Piebiakiem i... szefem Iustitii>>
 

We wtorek Onet napisał, że współpracownik Łukasza Piebiaka - który we wtorek podał się do dymisji z funkcji wiceministra w MS - sędzia Jakub Iwaniec "dostarczał internetowej hejterce Emilii haki na Krystiana Markiewicza, szefa stowarzyszenia Iustitia". - W korespondencji podawał dokładne informacje o dziecku Markiewicza, a także wysyłał telefony jego rzekomej kochanki i jej męża - podał portal.

Nie tylko Piebiak i Iwaniec?

O zaangażowaniu "pewnej grupy osób" w akcję przeciwko sędziom krytykującym zmiany w wymiarze sprawiedliwości wypowiedział się pełnomocnik kobiety (Emilii), która sprawę ujawniła, adwokat Konrad Pogoda. - To jest osoba, która w dużej mierze wierzyła w to, co robi. Wierzyła w zapewnienia. Na pewno jest to osoba, której, można powiedzieć, w pewien sposób nawet imponowało to, że wiceminister i szereg innych osób, o których dzisiaj na razie jeszcze nie można powiedzieć, po prostu ją chwalą i dopingują i w określony sposób motywują - tłumaczył we wtorkowej rozmowie z TVN 24.
Dodał, że na razie nie może ujawnić, kim były "inne osoby" odparł, że nie może na ten moment powiedzieć, dodając, że "nie jest to mała grupa" oraz że są w niej też sędziowie.

Czytaj: Markiewicz: Za hejtem stoi zorganizowana grupa - sędziów, prawników, dziennikarzy>>

 

 

Wicemister sprawiedliwości Łukasz Piebiak podał się we wtorek do dymisji. - Jak poinformował rzecznik MS, o dymisję Piebiaka poprosił minister Zbigniew Ziobro. - Minister, z dezaprobatą przyjął okoliczności opisane w artykule i zażądał wyjaśnienia sprawy. Po powrocie z zagranicznego urlopu wiceminister Piebiak złożył wyjaśnienia. Minister Ziobro poprosił o rezygnację - powiedział Jan Kanthak. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że przyjmie dymisję.

Czytaj w LEX: Reforma KPC - przepisy, które wchodzą w życie 21 sierpnia 2019 r. >>

Jakub Iwaniec, jest sędzią Sądu Rejonowego w Warszawie. Trzy lata temu rozpoczął, jako sędzia delegowany, pracę w resorcie sprawiedliwości. Według doniesień medialnych był uznawany za "prawą rękę" wiceministra Łukasza Piebiaka. W 2017 r. przez kilka miesięcy był członkiem ministerialnego zespołu ds. zwalczania mowy nienawiści.