Global Legal Hackathon to międzynarodowy konkurs, w Polsce organizowany przez Wolters Kluwer, dla tych, którzy potrafią połączyć prawo z nowoczesnymi technologiami. Tego samego dnia w ponad 40 miastach na całym świecie prawnicy i informatycy spotkają się, by stworzyć nowoczesne rozwiązanie dla branży prawniczej. - Do udziału w polskiej edycji maratonu programowania od trzech lata zapraszamy każdego, kto chce przekonać się na czym polega LegalTech, jak nowe technologie mogą pomóc prawnikom. Warto, by zespoły były interdyscyplinarne, złożone z prawników, programistów, specjalistów rozwoju biznesu, grafików, menedżerów projektu, analityków biznesowych, specjalistów UX oraz innych specjalistów – mówi Marcin Zręda, dyrektor strategiczny rynku usług prawnych i przedsiębiorstw w Wolters Kluwer Polska. I podkreśla, że po ubiegłorocznym hackathonie trzy projekty nadal istnieją i starają się zawojować rynek. Tegoroczny GLH2020 zapowiada się jednak wyjątkowo. - Mamy już więcej chętnych niż w poprzednich edycjach i wciąż spływają pytania., choć rekrutacja jest już zamknięta. Zapisało się ponad 177 uczestników, i już jest ponad 25 zespołów - mówi Marci Zręda.

 


Trzy dni prawniczego kodowania

Tegoroczna edycja GLH potrwa od piątku 6 marca lutego do niedzieli 8 marca. W Warszawie, w biurach WeWork w kompleksie Mennica Legacy rywalizować będzie ponad 20 zespołów. Przywita je prof. Richard Susskind, guru branży prawniczej i światowej sławy ekspert LegalTech, prezesa Society for Computers and Law, futurolog oraz autor bestsellerów, w tym książki pt. "Przyszłość zawodów. Jak technologia zmieni pracę ekspertów" wydanej przez Wolters Kluwer Polska. Pierwszy dzień to czas tworzenie zespołów i wypracowanie koncepcji. Drugiego dnia zawodnicy zaczynają prace nad realizacją pomysłu, trzeciego prezentują jury swoje rozwiązanie. Najlepszy zespół wygra 10 tys. zł, trzymiesięczny program mentoringowy ufundowany przez WeWork Labs, globalną platformę skierowaną do start-upów oraz szkolenie pt. „Jak komercjalizować LegalTech? Prowadzenie negocjacji z inwestorami i dystrybutorami” ufundowane przez firmę doradczą Olesiński & Wspólnicy. Zespół, który zajmie drugie miejsce otrzyma 5 tys. zł, a za trzecie będą 3 tys. zł. Aby zwiększyć swoje szanse i nie tracić czasu warto przyjść już z pomysłem na wykorzystanie danych publicznych, API LEX i nowych technologii (machine learning, blockchain, itp.),  by stworzyć nowoczesne rozwiązania dla prawników. Jakie? O tym przekonamy się już 8 marca. Wybierze je jury w składzie:

  • Piotr Boulangé, manager w WeWork Labs Warsaw, dyrektor Founder Institute Warsaw,
  • Michał Głowiński, dyrektor zarządzający HL Tech,
  • Kamila Kurkowska, prezeska Women in Law, CEO Firemind, ambasadorka ELTA,
  • Ryszard Sowiński, prof. WSB, doradca prawników w obszarze zarządzania i strategii,
  • Krzysztof Wojdyło, wspólnik, adwokat w kancelarii Wardyński & Partners.

 


Liczy się dobry pomysł na rozwiązanie ważnego problem

Rok temu, w drugiej edycji GLH 2019  wygrała aplikacja InteliLex. Algorytm bazuje na słowach, które używamy w trakcie pisania umowy. Gdy wpisujemy kilka słów, narzędzie podpowiada nam w bocznej kolumnie, klauzule które już kiedyś napisaliśmy lub ktoś z naszej organizacji. Jego autorzy zakwalifikowali się do światowego finału Global Legal Hackathon i stanęli na podium wraz z drużynami z Niemiec i Rumunii. Z kolei w pierwszej polskiej edycji GLH 2018 zwyciężyła  aplikację PomagaMY kontaktująca ofiary przemocy domowej z prawnikami. – Ujęło nas społeczne zaangażowanie i próba rozwiązania istotnego problemu. Kobiety potrzebujące pomocy prawnej (np. ofiary przemocy domowej) mają szansę zrozumieć jakie mają w danej sytuacji możliwości i otrzymują kontakt do prawników, którzy są im w stanie pomóc. W każdej edycji GLH zespołom w tworzeniu ich projektów pomagają mentorzy, w tym roku aż 35! W tym roku po raz pierwszy GLH podjął współpracę z Unicef, by zainspirować zespoły do stworzenia rozwiązań chroniących dzieci. - Stworzyliśmy wspólnie nową kategorię "Prawo i technologia na straży praw dziecka". Wybrane przez reprezentantów Unicef zespoły dostaną specjalne wyróżnienie. Innymi nowymi kategoriami są "Technologia i prawo w służbie ekologii" oraz "Law for good". Jesteśmy bardzo ciekawi aplikacji, które odpowiedzą na te wyzwania - podsumowuje Marcin Zręda.

Global Legal Hackathon organizuje Wolters Kluwer Polska we współpracy z kancelarią Wardyński i Wspólnicy, Koalicją na Rzecz Polskich Innowacji oraz fundacją Women in Law. Więcej informacji o GLH 2020 można znaleźć na stronie legalhackathon.pl