Według autorów raportu Diagnoza potrzeb prawników w zakresie wykorzystywania narzędzi informatycznych w usługach prawniczych, w Polsce są dwa bieguny informatyzacji obsługi prawnej: niewielka grupa kancelarii wykorzystuje zaawansowane narzędzia informatyczne, a zdecydowana większość wciąż pracuje analogowo, używa jedynie z edytorów tekstu, elektronicznych baz informacji oraz poczty internetowej. Ankietowani zauważają, że wśród oferowanych programów brakuje tych szytych na miarę - w efekcie muszą korzystać równocześnie z kilku odrębnych rozwiązań. Zdaniem Tomasza Zalewskiego, radcy prawnego i założyciela Fundacji LegalTech Polska, która zleciła przygotowanie raportu, rozwiązania typu „wszystko w jednym” są trudne do zrealizowania. – Potrzebne są raczej dedykowane narzędzia, odpowiadające na konkretne dość wąskie zapotrzebowanie, które można łatwo  ze sobą łączyć, np. umożliwiać współpracę z popularnymi pakietami biurowymi czy działać jako nakładki czy tzw. wtyczki do tych programów – tłumaczy Zalewski.  Szansą na wypracowanie takiego rozwiązania jest druga już polska edycja Global Legal Hackathon. 

- Maraton to znakomita okazja do uświadomienia sobie tego, w jak wielu ciekawych i ważnych obszarach technologia może okazać się pomocna dla prawa - mówi adwokat Krzysztof Wojdyło, wspólnik odpowiedzialny za praktykę prawa nowych technologii kancelarii Wardyński i Wspólnicy. - Nie trzeba znać się na programowaniu, aby w nim uczestniczyć. Najciekawsze pomysły powstają w wyniku konfrontacji różnych perspektyw i sposobów patrzenia na prawo i otaczającą nas rzeczywistość. Kluczowe jest trafne zidentyfikowanie realnej potrzeby społecznej lub biznesowej, wymyślenie ciekawego pomysłu na zaadresowanie tej potrzeby oraz skuteczne wdrożenie go w życie - uważa Krzysztof Wojdyło.

Prawnicy i programiści znowu połączą siły

Global Legal Hackathon to międzynarodowy konkurs organizowany przez Wolters Kluwer dla tych, którzy potrafią połączyć prawo z nowoczesnymi technologiami. Tego samego dnia w ponad 40 miastach na całym świecie prawnicy i informatycy spotkają się, by stworzyć nowoczesne rozwiązanie dla branży prawniczej. - Do udziału w polskiej edycji maratonu programowania zapraszamy każdego, kto chce przekonać się na czym polega LegalTech, jak nowe technologie mogą pomóc prawnikom. Warto, by zespoły były interdyscyplinarne, złożone z prawników, programistów, specjalistów rozwoju biznesu, grafików, menedżerów projektu, analityków biznesowych, specjalistów UX oraz innych specjalistów – zachęca Marcin Zręda, dyrektor strategiczny rynku usług prawnych i przedsiębiorstw w Wolters Kluwer Polska.

Tomasz Rudolf, współzałożyciel i prezes The Heart, czyli korporacyjnego centrum innowacji, zwraca uwagę, że nowe modele biznesowe rzadko są rozwijane przez tradycyjnych liderów na danym rynku. - Innowacje często przychodzą z zewnątrz i podważają przyjęty sposób myślenia o branży. Na samym początku Facebook nie był traktowany jako firma, które namiesza na rynku reklamy. Podobnie było z Netflixem. Tak samo zapewne będzie w branży prawniczej. Wygrają firmy, które będą potrafiły połączyć kompetencje prawnicze z nowymi technologiami, np. blockchain czy sztuczną inteligencją – podkreśla Tomasz Rudolf.

Trzy dni prawniczego kodowania

Podczas Global Legal Hackathon z pewnością nie zabraknie inspirujących dyskusji. Tegoroczna edycja potrwa od piątku 22 lutego do niedzieli 24 lutego. Pierwszy dzień to czas tworzenie zespołów i wypracowanie koncepcji. Drugiego dnia zawodnicy zaczynają prace nad realizacją pomysłu, trzeciego prezentują jury swoje rozwiązanie. Najlepszy zespół wygra 10 tys. zł i pojedzie na finał konkursu do Nowego Jorku, gdzie spotka się z finalistami z innych krajów. Aby nie tracić czasu warto przyjść już z pomysłem na wykorzystanie danych publicznych, API LEX i nowych technologii (machine learning, blockchain, itp.),  by stworzyć nowoczesne rozwiązania dla prawników. Jakie? O tym przekonamy się już 24 lutego.

Liczy się dobry pomysł na rozwiązanie ważnego problem

Rok temu, w pierwszej polskiej edycji Global Legal Hackathon zwyciężyła  aplikację PomagaMY kontaktująca ofiary przemocy domowej z prawnikami. – Ujęło nas społeczne zaangażowanie i próba rozwiązania istotnego problemu. Kobiety potrzebujące pomocy prawnej (np. ofiary przemocy domowej) mają szansę zrozumieć jakie mają w danej sytuacji możliwości i otrzymują kontakt do prawników, którzy są im w stanie pomóc – uzasadniał wybór Tomasz Zalewski w imieniu jury.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wszystkie informacje o maratonie dla prawników i programistów można znaleźć na stronie Global Legal Hackathon
Aby wziąć udział w konkursie, trzeba się zapisać przez stronę internetową.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Praca prawników, co potwierdził raport fundacji,  w dużej części składa się jednak z powtarzalnych, czasochłonnych czynności, takich jak ustalanie stanu faktycznego czy analiza obszernej dokumentacji. Takie zadania idealnie nadają się do automatyzacji. – Zautomatyzowane rozwiązania będą nas wspierać nie tylko w odnalezieniu odpowiedniej normy prawnej czy jej przypisaniu do określonego stanu faktycznego, ale też np. w przewidywaniu wyniku sporu i w prowadzeniu standardowych spraw – mówi Krzysztof Wojdyło.

Z kolei podczas ubiegłorocznego LegalTech Day – konkursu dla sturtupów  - zaprezentowano dziesięć programów, które pomagają prawnikom w codziennej pracy. Wśród nich były Legito i Avocaado, służące do edycji responsywnych dokumentów, w których dane z rejestrów uzupełniają się same, Patentbot, czyli chatbot, ułatwiający wypełnienie wniosku i zdobycie ochrony patentowej i rejestrację znaku towarowego. Zwyciężył Pergamin, czyli wirtualny specjalista od tworzenia umów.

Marcin Zręda zaznacza jednak, że w zawodach nie mogą brać udział już wcześniej przygotowane, czy wręcz gotowe rozwiązania. - Cała zabawa polega na tym, żeby podczas hackathonu wykonać wszystkie czynności, które, na początku swojej drogi przechodzi każdy startup. Trzeba mieć otwartą głowę, inspiracji i kompanów do wspólnej pracy będzie pod dostatkiem – tłumaczy Marcin Zręda.

Trzeba się zarejestrować

Aby wziąć udział w maratonie, trzeba się zarejestrować. Konkurs jest dedykowany zarówno dla już pracujących ze sobą zespołów, jak i pojedynczych osób. – Pierwszego dnia będą mogły dołączyć do już istniejących grup, albo stworzyć swoją własną. To nie jest trudne. Oskar Kwiatkowski, uczestnik ubiegłorocznego Hackathonu, nie spodziewał się, że współpraca prawników i informatyków może być tak łatwa. Organizatorzy zapewniają zimne i ciepłe napoje, przekąski, a także gorące posiłki oraz dostęp do wi-fi. Impreza odbywa się w Google Campus.

Global Legal Hackathon organizuje Wolters Kluwer Polska we współpracy z kancelarią Wardyński i Wspólnicy oraz Koalicji na Rzecz Polskich Innowacji.