Kamila Kurkowska, prezes Fundacji, mówiła podczas inauguracji, że inicjatywa ma przede wszystkim pomagać kobietom - prawniczkom w odnalezieniu się na rynku i osiągnięciu sukcesu, także poprzez specjalizowanie się, poznawanie nowych technologii.  Zarówno ona, jak i inni uczestnicy konferencji, zwracali uwagę na to, że prawniczki nadal napotykają na szklany sufit, rzadziej niż ich koledzy obejmują wysokie stanowiska w kancelariach, a ich doświadczenia i wiedza rzadziej wykorzystywane są np. w dużych sprawach. Pomocne - ich zdaniem - może być wsparcie merytoryczne i konkretne przykłady prawniczek, które osiągnęły sukces. 

 


- Geneza jest dość złożona, bo od początku swojej kariery pracuję "z" albo "w" branży prawniczej i doradczej. I znam ją dosyć dobrze. Biorę udział w branżowych wydarzeniach i w panelach, w których są często sami mężczyźni. Ta inicjatywa ma za zadanie zarówno integrację poziomą - prawniczek już aktywnych zawodowo, ale też integrację pionową -  żeby studentki, aplikantki nawiązywały kontakt z bardziej doświadczonymi prawniczkami - mówiła w rozmowie z Prawo.pl.  

Konkurs "Prawo z technologią w tle"

W najbliższych planach Fundacji jest m.in. konkurs "Prawo z technologią w tle". Jego promocja na uczelniach ma ruszyć na przełomie października i listopada.   

To  konkurs na najlepszą pracę magisterską dla studentek. Chodzi o to by połączyły w niej zagadnienia prawne i nowe technologie. Nagroda jest nie tylko pieniężna - laureatki mogą też odbyć trzymiesięczny staż w jednej z renomowanych kancelarii.

- Dyscyplinuje nas rok akademicki, przez pierwszy semestr będziemy promować konkurs na uczelniach, studentki podczas drugiego semestru będą miały czas na napisanie pracy, rozstrzygnięcie będzie jesienią - mówiła Kurkowska. 

Czytaj: Pomoc prawna tylko od wykwalifikowanego prawnika - adwokatura ma projekt>>

Dopytywana dlaczego Fundacja stawia na nowe technologie podkreślił, że ta dziedzina może być lewarem dla młodych, a także starszych prawniczek do zdobycia przewagi na rynku prawniczym. 

Po drugie - opieka mentoringowa

Fundacja chce też objąć opieką mentoringową studentki 4 i 5 roku prawa oraz prawniczki do 30 roku życia, które rozpoczynają swoją karierę. Mentorami mają być ekspertki i eksperci wyróżniający się sukcesami na rynku prawniczym.

- Chcemy zaoferować im wsparcie, opiekę merytoryczną bardziej doświadczonych prawniczek i prawników, którzy z kolei również będą mogli skorzystać z wiedzy technologicznej młodszych uczestników programu - mówiła Kurkowska. 

Dodała, że celem jest też pokazanie przyszłym prawniczkom i tym, które zaczynają karierę, że mają dużo możliwości. - Że nie muszą iść tylko na aplikację adwokacką i doradzać w zakresie prawa rodzinnego, tych możliwości jest ogromnie dużo. Ważne, by pokazywać im jakie mają opcję - dodała. 

Czytaj: Szklany sufit wciąż ogranicza kobiety w adwokaturze>>

Eksperci podkreślali, że takie wsparcie, pomoc, są kluczowe w niwelowaniu różnic, w sposobie traktowania mężczyzn i kobiet - także na rynku prawniczym.

Profesor Małgorzata Fuszara dodała, że w Polsce nadal widoczna i odczuwalna jest patriarchalna dywidenda - czyli mężczyźni, także prawnicy, od początku zyskują więcej, tylko dlatego, że są mężczyznami. Wyjaśniała, że to efekt m.in. historii, kultury, czy tradycji.  

- Tego typu inicjatywy, wspieranie, wzmacnianie kobiet zapobiega, zmniejsza te różnice - powiedziała.