W kwietniu br. wpłynęło do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zagadnienie: Czy zgodnie z art. 15zzs ze znaczkiem 9 ust. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych datą, w jakiej uznaje się pismo za doręczone, w przypadku braku zapoznania się przez odbiorcę z pismem umieszczonym w portalu informacyjnym, jest czternasty dzień od dnia umieszczenia pisma w portalu informacyjnym, czy też dzień następny?

Czytaj też: Adwokaci i radcowie będą musieli mieć konta w sądowym portalu informacyjnym>>

Zobacz w LEX: Zasady doręczania pełnomocnikom zawodowym pism sądowych przez Portal Informacyjny >>

Stan faktyczny

Sąd Okręgowy w Lublinie oparł swoje wątpliwości na kanwie sprawy o świadczenie z umowy ubezpieczenia OC samochodu. Powodem był nabywca wierzytelności, a pozwanym zakład ubezpieczeń.

Wyrokiem z 24 marca 2022 r. Sąd Rejonowy zasądził od pozwanego 1729 zł z odsetkami. Pełnomocnik powoda złożył następnie wniosek o sporządzenie uzasadnienia i jego doręczenie.

 

 

W środę 20 kwietnia 2022 r. odpis wyroku z uzasadnieniem został umieszczony w portalu informacyjnym w celu jego doręczenia radcy prawnemu. Ale dokument ten nie został odczytany przez pełnomocnika powoda, i dopiero 5 maja został wygenerowany dokument potwierdzenia odbioru korespondencji. Jako dane doręczenia wskazano 5 maja 2022 r.

Pełnomocnik powoda wniósł apelację od wyroku 19 maja 2022 r., domagając się zmiany, i dodatkowo zasądzenie 1493 zł z tytułu najmu pojazdu zastępczego.

Zobacz w LEX: Doręczanie pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej - PROCEDURA >

Apelacja wniesiona w terminie?

Sąd wyznaczył sędziego w drodze losowania oraz termin rozprawy na 23 lutego 2023 r., gdyż sąd przyjął, że apelacja została wniesiona w terminie.

Przy rozstrzyganiu apelacji w Sądzie Okręgowym rozważano interpretację art. 15zzs ze znaczkiem 9 ust. 3 ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, według której:

  • W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii sąd doręcza stronom pisma sadowe przez internet – portal informatyczny,
  • Datą doręczenia jest data zapoznania się przez odbiorcę z pismem w portalu, a w przypadku nie odczytania pisma, pismo uznaje się za doręczone po upływie 14 dni od umieszczenia na stronie portalu,
  • Doręczenie informatyczne wywołuje skutki procesowe.

 

Zobacz inne orzeczenia w LEX:

 

Dwie różne interpretacje

Sąd II instancji uznał, że termin 14-dniowy nie został naruszony, ale odwołujący się powziął poważną wątpliwość co do wykładni przywołanego przepisu. Dlatego że w podobnej regulacji – art. 131 (1) par. 2 kpc wskazano, że w przypadku doręczenia elektronicznego pismo uznaje się za doręczone w chwili wskazanej w elektronicznym potwierdzeniu odbioru korespondencji.  Tu decyduje data umieszczenia w portalu elektronicznym i od niej liczy się 14-dniowy termin. A zatem za pismo doręczone uważa się czternasty dzień jako ostatni do odebrania.

Sprawdź też: Zasady podpisywania pism elektronicznych wnoszonych do sądu administracyjnego. Glosa do uchwały NSA z dnia 6 grudnia 2021 r., I FPS 2/21 >>

Ale powstaje pytanie, czy przepis ten nie powinien być wykładany w ten sposób, że skutek doręczenia następuje dopiero po 14 dniach od publikacji na portalu. To znaczy w dniu piętnastym od daty umieszczenia pisma na portalu. Podobna regulacja znajduje się choćby w art. 74a) par. 8 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Stanowi on, że w przypadku nieodebrania pisma, doręczenie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni, licząc od dnia przesłania pierwszego zawiadomienia.

Sygnatura akt III CZP 24/23