Czytaj: Hejt przeciw sędziom - dymisja wiceministra Piebiaka>>
 

- To rezultat systemowej destrukcji wymiaru sprawiedliwości. To staje się bardzo skonkretyzowanym problemem. - Wmawiano nam, że chce się usprawnić Trybunał Konstytucyjny. Na tej samej zasadzie "zmodernizowano" prokuraturę, której działania chciano przyspieszyć, a tak naprawdę ją zawłaszczono - powiedział adwokat Michał Wawrykiewicz.

Podczas konferencji odczytano listę żądań i postulatów, bez realizacji których KOS nie wyobraża sobie funkcjonowania państwa. Jest wśród nich dymisja ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, rezygnacja członków Krajowej Rady Sądownictwa, rzeczników dyscyplinarnych i innych sędziów "zaangażowanych w systemowe szerzenie nienawiści". KOS domaga się także wstrzymania wszelkich prac KRS, w tym planowanych konkursów na stanowiska sędziowskie m.in. w izbie dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Kolejnym żądaniem jest przeprowadzenie "wnikliwych postępowań przeciwko osobom zaangażowanym w ten niegodny proceder" oraz pociągnięcie do odpowiedzialności osób szerzących nienawiść wobec sędziów.

Czytaj: Sędzia SN będzie miał dyscyplinarkę za pocztówki do prof. Gersdorf>>

 - Do tej pory mówiliśmy o tym, że prawo jest niszczone, dzisiaj wiemy, że działania, które swoje centrum dowodzenia miały w ministerstwie sprawiedliwości to nie tylko niszczenie prawa, to jest niszczenie państwa - powiedziała członkini KOS i Stowarzyszenia Wolne Sądy Maria Ejchart-Dubois. A adwokat Michał Wawrykiewicz dodał, że fala oszczerstw wobec sędziów, także wobec pierwszej prezes Sądu Najwyższego to "rezultat systemowej destrukcji polskiego wymiaru sprawiedliwości. - To jest to, o czym my mówimy od kilku lat. I to, co dla wielu wydawało się abstrakcją, teraz staje się bardzo skonkretyzowanym problemem - stwierdził.

W opublikowanym w piątek oświadczeniu KOS stwierdza, że organizacje zrzeszone w Komitecie apelują o całościowe, dogłębne, transparentne i bezstronne wyjaśnienie sprawy przez powołane do tego organy państwa. - Postępowanie wyjaśniające powinno być prowadzone przy pełnej jawności podejmowanych działań, a przede wszystkim z udziałem czynnika społecznego, w szczególności z dopuszczeniem do prac organizacji pozarządowych - czytamy w oświadczeniu.

Jego sygnatariusze oczekują, że organy władzy będą w tej sprawie działać stanowczo i skutecznie, zmierzając do przywrócenia rządów prawa, respektowania orzeczeń sądów polskich i europejskich i naprawy Państwa Polskiego.