W jednej z indywidualnych interpretacji możemy przeczytać, że okoliczność zbycia budowanego budynku mieszkalnego czy remontowanego mieszkania jest bez znaczenia dla prawa do ubiegania się o częściowy zwrot wydatków na zakup materiałów budowlanych. Ważne jest natomiast, aby w czasie realizacji inwestycji mieszkaniowej i, co istotne, bez względu na chronologię zdarzeń osoba fizyczna posiadała prawo do dysponowania nieruchomością lub tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (Interpretacja indywidualna z 22 stycznia 2010 r., DD3/033/135/MCA/09/PK-1059; interpretacja indywidualna z 30 grudnia 2010 r., ILPB2/415-1112/10-2/ES.)

W praktyce, zwrot VAT może budzić spore wątpliwości, jeśli chodzi o sukcesję prawnopodatkową ulgi. Organy podatkowe jeszcze do niedawna stały na stanowisku, że ulga w postaci zwrotu VAT nie przechodzi na spadkobierców. Stanowisko w tej sprawie zajął Naczelny Sąd Administracyjny, który stwierdził, że prawo do częściowego zwrotu VAT za materiały budowlane przechodzi na spadkobiercę. Nie ma przy tym znaczenia, czy wniosek o zwrot składa spadkodawca czy spadkobierca (zob. wyrok NSA z 20 września 2011 r., I FSK 1370/10, LEX nr 907211). Po wydaniu tego wyroku w interpretacjach podatkowych zwraca się uwagę, że na podstawie art. 97 § 1 w zw. z art. 97 § 4 o.p., spadkobierca przejmuje także majątkowe prawa spadkodawcy do zwrotu części wydatków na zakup materiałów budowlanych. Nie można przy tym ograniczać uprawnienia spadkobiercy do otrzymania kwoty zwrotu w sytuacji, gdy wniosek o zwrot został złożony przez spadkodawcę. Skoro spadkodawca spełniał warunki do otrzymania zwrotu VAT, a złożenie wniosku o zwrot było jedynie realizacją istniejącego uprawnienia, to prawo uzyskania zwrotu przechodzi na spadkobiercę niezależnie od tego, czy wniosek został złożony przez spadkodawcę, czy też uczyni to dopiero spadkobierca (Interpretacja indywidualna z 28 lutego 2012 r., ILPB2/415-988/09/12-S/ES.).

Więcej na ten temat znajdziesz w książce "Zarządzanie podatkami osób fizycznych", autor: Joanna Szlęzak-Matusewicz

Podatki istniały od zawsze i od zawsze budziły niechęć tych, którzy musieli je płacić. Warto rozważyć takie rozwiązanie, którego zastosowanie pozwala zminimalizować wydatki podatkowe i nie jest obarczone relatywnie dużym ryzykiem. Jest to umiejętne posługiwanie się instrumentami podatkowymi skierowanymi do podatnika przez prawodawcę, a niekiedy wynikające z przyjętej linii orzeczniczej, w celu optymalizacji obciążeń podatkowych - zarządzanie podatkami.

W książce "Zarządzanie podatkami osób fizycznych" przedstawiono zarówno tematykę minimalizacji podatków związanych z działalnością gospodarczą, jak i zagadnienia odnoszące się do opodatkowania przychodów osób fizycznych z pozostałych źródeł, m.in. przychodów ze stosunku pracy, z najmu, sprzedaży nieruchomości czy też działalności wykonywanej osobiście. Autorka przedstawia liczne przykłady i konkretne schematy postępowania w analizowanych sytuacjach, a także bogaty wybór orzecznictwa sądów administracyjnych oraz interpretacji podatkowych Ministerstwa Finansów, poglądy doktryny, jak również planowane zmiany przepisów podatkowych.

Więcej informacji >>>

Opracowano na podstawie fragmentów książki "Zarządzanie podatkami osób fizycznych", autor: Joanna Szlęzak-Matusewicz