Zgodnie z nowym rozporządzeniem, ewidencja prowadzona przez składy podatkowe obejmować będzie wyłącznie zestawienia danych dotyczących paliw silnikowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo na rzecz innego podmiotu, który jest obowiązany do uzyskania koncesji na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą. W dotychczasowym stanie prawnym ewidencja ta dotyczyła również zestawienia danych dotyczących paliw silnikowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo na rzecz innego podmiotu, który uzyskał wpis do rejestru systemu zapasów interwencyjnych,

W związku z uzależnieniem możliwości nabycia wewnątrzwspólnotowego paliw silnikowych, którymi obrót wymaga uzyskania koncesji przez skład podatkowy albo zarejestrowanego odbiorcę na rzecz innego podmiotu od posiadania przez ten podmiot koncesji na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą oraz posiadania siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju lub posiadania oddziału z siedzibą na terytorium kraju, określono nowy zakres informacji zawartej w odpowiednich ewidencjach.

Ewidencja będzie obejmowała dane przedsiębiorcy zagranicznego, w tym nazwę oddziału z siedzibą na terytorium kraju, w ramach którego przedsiębiorca zagraniczny prowadzi działalność gospodarczą na terytorium kraju, adres siedziby tego oddziału, numer identyfikacji podatkowej poprzedzony kodem PL oddziału użyty na potrzeby podatku od towarów i usług przy przemieszczaniu na terytorium kraju paliw, numer w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz numer identyfikacyjny REGON, w przypadku, gdy przedsiębiorca, na rzecz którego nabyte zostały paliwa, jest przedsiębiorcą zagranicznym prowadzącym działalność w ramach oddziału z siedzibą na terytorium kraju.

Ponadto zrezygnowano z obowiązku podawania w ewidencjach informacji dotyczącej numeru wpisu do rejestru systemu zapasów interwencyjnych. Informacja taka staje się bowiem bezprzedmiotowa z uwagi na fakt, iż z treści ustawy o podatku akcyzowym został usunięty zapis umożliwiający nabywanie wewnątrzwspólnotowe paliw silnikowych na rzecz innego podmiotu, który posiada wpis do ww. rejestru.

Jednocześnie uchylono zapis odwołujący się do danych związanych z nabywaniem na rzecz innego podmiotu poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy paliw silnikowych, którymi obrót wymaga uzyskania koncesji. W stanie prawnym zmienianym niniejszym rozporządzeniem – z uwagi fakt, że przepisy dopuszczają możliwość nabywania wewnątrzwspólnotowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy paliw silnikowych, na rzecz innego podmiotu – wymagane jest podanie numeru koncesji lub wpisu do rejestru, typu koncesji, daty wydania koncesji oraz daty jej ważności, a także określenie rodzaju, kodu CN i ilości paliwa silnikowego nabytego wewnątrzwspólnotowo na rzecz innego podmiotu.

Określając w rozporządzeniu wzory ksiąg kontroli nad produkcją alkoholu etylowego zrezygnowano z określania szczegółowych danych umożliwiających ustalenie miejsca, daty i ilości skażonego lub zniszczonego alkoholu etylowego, powielałyby one bowiem informacje zawarte w ewidencji.

Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 21 grudnia 2016 r. w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy (Dz.U. poz. 2257) weszło w życie 1 stycznia 2017 r.

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów