Spór w niniejszej sprawie dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków w związku z zapewnieniem prawidłowego przebiegu procesu przejmowania spółek z grupy kapitałowej. Związane z takim przejęciem przez spółkę przejmującą wydatki w szczególności dotyczą: doradztwa biznesowego, prawnego i podatkowego, wykonania analiz finansowych, opłaty notarialnej, skarbowej i sądowej, publikacji informacji o dokonanym przyjęciu, kosztów wyjazdów służbowych oraz wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w proces konsolidacji oraz innych kosztów związanych z przejęciem pozostałych spółek z grupy kapitałowej.

Minister finansów dokonując interpretacji uznał, że wszystkie wymienione wydatki, ani w sposób bezpośredni, ani pośrednio nie służą celowi, jakim jest osiągnięcie przychodu podatkowego. Choć wskazane wydatki mają na celu rozwój spółki, optymalizację kosztów zakupu, ułatwianie wszelkich procesów w zakresie rozbudowy, zarządzania etc., to, jako służące powiększeniu kapitału zakładowego nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Sprawa trafiła do WSA w Rzeszowie. Sąd ten stoi na stanowisku, że tylko wydatki związane z emisją nowych akcji, bez których nie jest możliwe podwyższenie przez spółkę akcyjną kapitału zakładowego, nie są kosztami uzyskania przychodów. Przenosząc to stanowisko w realia niniejszej sprawy, stwierdził, że tylko bez wydatków dotyczących opłaty notarialnej, skarbowej i sądowej nie było możliwe podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Konieczność ich poniesienia wynika z przepisów prawa. Brak jest natomiast podstaw do odmowy uwzględnienia pozostałych wydatków, gdyż ich poniesienie miało charakter pośredni, a brak ich poniesienia nie miał wpływu na możliwość podwyższenia kapitału zakładowego.

Wyrok WSA w Rzeszowie z 20 września 2012 r., I SA/Rz 607/12

Czytaj także:

Nie wszystkie wydatki na emisję nowych akcji są kosztem

Wydatków na usługi doradcze nie kwalifikuje się do kosztów podwyższenia kapitału zakładowego

"Objęcie udziałów" wymaga wykładni systemowej