Sprawa dotyczyła tego, czy dobrowolne wpłaty dokonywane przez internautów na konto spółki cywilnej przypadające na wspólnika tej spółki proporcjonalnie do jego udziału w zyskach powinny podlegać podatkowi od spadków i darowizn. Chodziło o spółkę, która na stronach internetowych umieszcza poradniki. Spółka prosi osoby odwiedzające te strony o dokonanie dobrowolnej wpłaty na konto spółki. Wpłata ta, jak i jej wysokość, jest całkowicie fakultatywna i nie ma żadnego wpływu na możliwość korzystania z poradnika. Dokonanie wpłaty nie powoduje dla wpłacających powstania jakiejkolwiek korzyści. Wpłata może być również dokonana przez osobę w ogóle niekorzystającą z poradnika i nieoglądającą filmów udostępnianych przez spółkę. Wpłaty dokonywane są przez darczyńców na konto firmy obsługującej płatności dokonywane na stronie internetowej, która raz w miesiącu przelewa środki na rachunek spółki cywilnej. Spółka posiada możliwość uzyskania informacji o kwotach wpłacanych przez poszczególne osoby. Wpłaty są dokonywane całkowicie dobrowolnie i nie mają żadnego wpływu na możliwość korzystania z poradnika, zamieszczanego przez spółkę na stronie internetowej. Z dokonaną wpłatą nie wiąże się bezpośrednio otrzymanie przez wpłacającego żadnego produktu czy świadczenia. Mimo że informację o możliwości dokonania wpłaty osoba wpłacająca uzyskuje przeważnie dzięki odwiedzeniu strony internetowej spółki zawierającej poradnik, to jednak decyzja o dokonaniu wpłaty (lub nie) oraz jej kwocie podejmowana jest przez nią zupełnie niezależnie. Wpłata ta stanowi więc bezpłatne świadczenie darczyńcy na rzecz obdarowanego.

Wspólnik uznał, że środki otrzymywane przez spółkę z tytułu opisanych dobrowolnych wpłat w części przypadającej na niego proporcjonalnie do jego udziału w zyskach spółki podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Wspólnik uznał, że otrzymywanych przez spółkę cywilną środków pieniężnych z tytułu dobrowolnych wpłat nie można uważać za zapłatę za skorzystanie z poradnika. Stanowią one świadczenie od tego niezależne. Zdaniem wspólnika, należy je traktować jak darowiznę wpłacających na rzecz spółki cywilnej, a w rzeczywistości stanowiących przysporzenie majątkowe wspólników spółki cywilnej, w kwocie proporcjonalnej do udziału w zyskach spółki.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Organ potwierdził, że nabycie przez podatnika w drodze darowizny środków z wpłat internautów, które nastąpi w ramach prowadzonej przez niego spółki cywilnej, pozostaje bez znaczenia z punktu widzenia podatku od spadków i darowizn. Pod względem cywilnoprawnym spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej. W przeciwieństwie do spółek osobowych prawa handlowego, spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem prawa i stanowi wyłącznie stosunek zobowiązaniowy pomiędzy stronami umowy spółki cywilnej. Z tego powodu stronami umowy darowizny w wypadku spółki cywilnej będą darczyńca oraz wspólnik, jako obdarowany. A zatem, nabycie środków pochodzących z wpłat internautów nastąpi przez wspólnika, a nie przez spółkę cywilną. Fakt, iż środki przelewane są na rachunek spółki cywilnej przez spółkę obsługującą płatności na stronie internetowej, stanowi czynność techniczną i nie wpływa na zmianę stron umowy darowizny. Zatem opodatkowanie w niniejszej sprawie kształtuje się w sposób określony w tabeli zawartej w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wspólnik jest zobowiązany do składania zeznania podatkowego z tytułu otrzymania darowizny od każdej osoby fizycznej odrębnie, w terminie miesiąca od dnia, w którym powstał obowiązek podatkowy, czyli od dnia otrzymania darowizny. Zeznanie to należy składać w każdej sytuacji, w której kwota otrzymana od jednej osoby przekroczy 4902 zł jednorazowo, lub też sumarycznie w ciągu 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 maja 2017 r., sygn. 2461-IBPB-2-1.4515.72.2017.2.MD, LEX nr 346560

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów