WIA wydawana będzie na wniosek i obejmie tylko jeden wyrób akcyzowy lub jeden samochód osobowy, rozumiany nie jako jeden indywidualnie oznaczony pojazd, ale pojazd opisany w taki sposób, który umożliwi jego klasyfikację zgodnie z Nomenklaturą Scaloną. W konsekwencji WIA będzie miała zastosowanie do wszystkich pojazdów zgodnych z opisem zawartym w decyzji, w stosunku do podmiotu, do którego decyzja jest skierowana.

Organem podatkowym właściwym w sprawach WIA będzie dyrektor izby celnej, który będzie wydawał informacje w drodze decyzji bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku o jej wydanie. Informacja dla wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych będzie ważna przez okres 3 lat, licząc od dnia jej wydania

WIA będzie wiązać organy podatkowe jedynie wobec podmiotu, na rzecz którego została wydana, i tylko w odniesieniu do wyrobów akcyzowych albo samochodów osobowych, wobec których czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą zostały dokonane po dniu, w którym została wydana.

Zobacz też: MG proponuje wprowadzenie wiążącej informacji akcyzowej >>

Czwarta ustawa deregulacyjna uprości wiele przepisów podatkowych >>