W spotkaniu weźmie udział Minister Finansów Paweł Szałamacha (na zdjęciu).
Pakiet ten, który po raz pierwszy był przedstawiony w dniu 28 stycznia br. przez Komisję Europejską, obejmuje: dyrektywę ustanawiającą środki przeciw praktykom unikania opodatkowania, nowelizację dyrektywy w sprawie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w obszarze opodatkowania, zalecenie w sprawie środków przeciwdziałających nadużyciom postanowień konwencji podatkowych, tzw. zewnętrzną strategię w sprawie efektywnego opodatkowania oraz komunikat w sprawie przyszłych działań na rzecz efektywnego opodatkowania i przejrzystości podatkowej.
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, Polska popiera wszelkie działania mające na celu eliminację zjawiska erozji bazy podatkowej i przerzucania zysków, a zatem także inicjatywy Komisji Europejskiej w tym zakresie. Proponowane przez Komisję rozwiązania, pomimo iż wymagają dalszej analizy na szczeblu technicznym, wpisują się w działania prowadzone w Polsce, m.in. w zakresie wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, która ma powstrzymać firmy przed wątpliwą optymalizacją podatkową i wyprowadzaniem pieniędzy za granicę.
Ponadto, w trakcie posiedzenia Rady ministrowie zapoznają się z planem działania na rzecz skuteczniejszego zwalczania finansowania terroryzmu, który Komisja Europejska przedstawiła w dn. 2 lutego br. Obejmują one m.in. poszerzenie uprawnień jednostek analityki finansowej UE i ułatwienie ich współpracy, zwalczanie ryzyka finansowania terroryzmu związanego z wirtualnymi walutami i ich wykorzystywania do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z anonimowymi instrumentami przedpłaconymi, np. kartami prepaid.
Ministrowie omówią także kwestie dotyczące budżetu UE. Przyjmą rekomendację dla Parlamentu Europejskiego ws. udzielenia Komisji Europejskiej absolutorium z wykonania budżetu UE za 2014 r. oraz wytyczne, w oparciu o które zostanie przygotowany projekt budżetu UE na 2017 r. Podkreśla się w nich m.in. rolę, jaką budżet UE odgrywa w realizacji celów i polityk Unii Europejskiej oraz wskazuje na potrzebę respektowania zaciągniętych zobowiązań i odpowiedniej priorytetyzacji wydatków.