Zgodnie z projektem, VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych będzie mógł być opłacany w kraju w którym konsument korzysta z usługi, a nie ma w nim siedziby działalności gospodarczej. Projekt przewiduje wprowadzenie szczególnej procedury rozliczania VAT (tzw. system mini one stop shop – MOSS, czyli mały punkt kompleksowej obsługi).
Zobacz: Rząd przyjął projekt zmian w rozliczaniu VAT dla usług telekomunikacyjnych >>
Zdaniem rządu zmiana ta ułatwi rejestrację i rozliczanie VAT w każdym państwie członkowskim, w którym znajduje się konsument. Podatnik, który wybierze rozliczanie podatku VAT za pomocą tej procedury, może zarejestrować się w małym punkcie kompleksowej obsługi w danym państwie członkowskim (państwo członkowskie identyfikacji), w którym będzie składać drogą elektroniczną kwartalną deklarację VAT i wpłacać należną wszystkim państwom członkowskim UE kwotę VAT. Kwoty VAT będą przez administracje przekazywane do właściwych państw członkowskich konsumpcji, czyli tam, gdzie są odbiorcy tych usług.
Pierwsze czytanie projektu odbyło się 9 lipca 2014 r. na posiedzeniu plenarnym. Następnie nad propozycjami zmian pracowali posłowie zasiadający w Komisji Finansów Publicznych. Komisja wniosła o przyjęcie projektu z poprawkami. Zaproponowała m.in. rozszerzenie procedury szczególnej - dotyczącej podmiotów zagranicznych spoza UE świadczących usługi elektroniczne na terytorium UE osobom nie podlegającym opodatkowaniu – o usługi telekomunikacyjne i nadawcze. tzw. procedura nieunijna.
Zobacz też: Zmieni się miejsce opodatkowania usług telekomunikacyjnych >>