W przedmiotowej sprawie podatnik sprzedaje na rynek krajowy artykuły ze stali. Podatnik wystawia faktury bez podatku VAT z adnotacją „obciążenie odwrotne”. Część towarów spółka sprzedaje swoim kontrahentom z dodatkową usługą, np. cięcie, transport itp. Podatnik miał jednak wątpliwości czy usługi dodatkowe takie jak cięcie czy transport należy potraktować, jako usługę związaną bezpośrednio z towarem wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT oraz czy należy je opodatkować stawką przypisaną do danego towaru.

Zdaniem fiskusa świadczeniem głównym, jakie spółka realizuje, jest dostawa stali. Świadczenia dodatkowe, takie jak usługa cięcia i usługa transportu są ściśle związane z tą dostawą i mają w stosunku do niej charakter uzupełniający. Nie są to odrębne czynności, ale elementy pewnej całości, stanowiące z ekonomicznego punktu widzenia jedno świadczenie. Cięcie i transport stali służy zapewnieniu pełnego, optymalnego skorzystania ze świadczenia głównego. Zatem świadczenie tych dodatkowych usług jest elementem czynności dostawy stali. Wobec tego dostawę stali oraz usługi cięcia i transportu należy traktować, jako kompleksową i stosować przepisy ustawy przewidziane dla świadczenia głównego, jakim jest dostawa stali.

Tym samym wartość usługi cięcia stali oraz usługa transportu realizowane w związku ze sprzedażą towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT (stanowiące element transakcji dostawy towaru) zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towaru i powinny być opodatkowane na zasadach właściwych dla dostawy stali – według stawki podatkowej właściwej dla tego towaru. Mamy więc do czynienia z jednym przedmiotem opodatkowania – jedną czynnością, tj. dostawą towarów. Podstawą opodatkowania z tytułu tej czynności jest łączna wartość dostawy stali wymienionej w załączniku nr 11 do ustawy, usługi cięcia stali oraz transportu.

Zdaniem fiskusa w stosunku do całej transakcji zastosowanie mają przepisy w zakresie obowiązku podatkowego, stawki podatku, miejsca świadczenia oraz podatnika zobowiązanego do rozliczenia podatku, które są właściwe dla dostawy danego rodzaju towaru. Bez wpływu na powyższą konkluzję ma fakt wyodrębnienia jednego lub obu świadczeń pomocniczych na fakturze dokumentującej dostawę towaru.

Dyrektor Izby Skarbowej podsumowując stwierdził, że świadczenie złożone obejmujące dostawę stali (towaru wymienionego w załączniki nr 11 do ustawy), a także usługi dodatkowe, takie jak cięcie i transport należy traktować, jako świadczenie kompleksowe. W przypadku, gdy dokonywana przez podatnika dostawa stali – wyrobów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy – będzie opodatkowana na zasadach określonych w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT (dla których podatnikiem jest nabywca) również świadczone przez podatnika usługi cięcia stali oraz jej transport (jako elementy transakcji zasadniczej) powinny być opodatkowane na zasadach określonych w art. 17 ust. 1 pkt 7 tej ustawy przez nabywcę.

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 marca 2014 r., ILPP2/443-1181/13-2/JK, LEX nr 219807