Rozwiązanie to jest jednym z działań mających na celu poprawę przestrzegania przepisów podatkowych i efektywności administracji podatkowej, zapowiedzianych w przyjętym 8 kwietnia br. przez resort dokumencie. Przewiduje się w nim, że nowy sposób rozliczania podatku wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r.

Zobacz też: Menadżer zapłaci PIT za służbowy samochód ale może zażądać zmiany kontraktu >>

W obecnym stanie prawnym świadczenie związane z nieodpłatnym wykorzystywaniem przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń. Wartość tych świadczeń ustala się, co do zasady, według cen rynkowych.

Jak zauważył resort finansów, pomimo funkcjonowania przepisów wskazujących metodę ustalenia kwoty przychodu z tytułu otrzymania tego rodzaju świadczenia ich stosowanie rodzi wątpliwości podatników w związku z trudnościami w ustaleniu ceny rynkowej takiego świadczenia, która powinna uwzględniać czynniki takie jak np. marka, standard wyposażenia czy wiek pojazdu.

Zaproponowano więc wprowadzenie rozwiązania jednoznacznie określającego wartość tego świadczenia, uzależniającego wysokość przychodu miesięcznego uzyskiwanego przez pracownika wyłącznie od pojemności silnika użytkowanego samochodu służbowego. Uproszczenie zasad rozliczania podatku - eliminujące ryzyko zakwestionowania przez organy podatkowe przyjętej wysokości tego rodzaju przychodu - powinno zdaniem resortu zwiększyć skłonność do jego wykazywania.

Zobacz też: Zmiany w zasadach odliczania VAT od samochodów firmowych >>

Wraca pomysł z ryczałtem od korzystania z samochodów służbowych >>

MF: menedżer, który służbowo używa sprzętu firmowego, nie płaci PIT

Tekst pochodzi z Vademecum Głównego Księgowego