Umowa o dożywocie ma charakter umowy wzajemnej, polegającej na tym, że obie strony zobowiązują się do wykonania określonego świadczenia. W zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie. Umowa ta jest czynnością prawną odpłatną tj. w jej wyniku dochodzi do odpłatnego zbycia nieruchomości.

W myśl regulacji z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie.

W związku z powyższym odpłatne zbycie nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie podlega regulacji ustawy o PIT . W interpelacji poseł nie zaznaczył czy zbycie nieruchomości zostało dokonane przed upływem 5 lat od daty nabycie. Dlatego Minister zaznaczył, że udzielenie odpowiedzi na pytanie czy "wdowa musi płacić podatek dochodowy w przypadku zawarcia umowy o dożywocie" jest niemożliwe.

Należy zauważyć, że katalog czynności prawnych w wyniku których dochodzi do odpłatnego zbycia nie dotyczy jedynie umowy sprzedaży, czy zamiany, ale również umowy o dożywocie.

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst. jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.)