Potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23.02.2018 r., nr 0111-KDIB2-3.4011.320.2017.2.PB. Ze stanu faktycznego wynikało, że podatnik z uwagi na niepełnosprawność syna i konieczność świadczenia nad nim opieki, korzystał od wielu lat z ulgi prorodzinnej. Syn zawarł związek małżeński. Mimo tego rodzice nadal pomagają mu materialnie i opiekują się nim i jego rodziną.

Prawo do ulgi

Z  przepisów ustawy o PIT wynika, że prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej przysługuje podatnikowi, który wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeśli dziecko z nim zamieszkiwało, oraz sprawował opiekę w formie rodziny zastępczej. Małgorzata Szul, specjalista ds. kadr i płac w BSO Prawo & Podatki tłumaczy, że ulga prorodzinna przysługuje do momentu osiągnięcia przez dziecko określonego wieku. W przypadku uczniów lub studentów ograniczeniem jest ukończenie 25 roku życia oraz roczne dochody dziecka nie wyższe niż 3.089 zł. Zastrzeżenia wiekowe nie dotyczą sytuacji, w której dziecko pobiera zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Co istotne, odliczenie nie przysługuje począwszy od miesiąca, w którym dziecko zawarło związek małżeński. Jeśli zatem ślub dziecka miał miejsce w sierpniu, z ulgi można skorzystać tylko za okres styczeń – lipiec.

Wszystkie warunki muszą być spełnione

Dyrektor KIS we wskazanej wyżej intepretacji zwrócił uwagę, że korzystanie z ulgi na dziecko uzależnione jest od spełnienia wszystkich przesłanek wymaganych do jej zastosowania.

W analizowanej sprawie, rodzice nie mogli skorzystać z prawa do odliczenia. Zdaniem organu podatkowego wstąpienie syna w związek małżeński pozbawiło ich ulgi. Fakt, że rodzice w dalszym ciągu opiekują się i utrzymuje niepełnosprawnego syna, który z nim zamieszkuje i któremu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny nie jest warunkiem wystarczającym, aby móc odliczyć ulgę prorodzinną.

Więcej o uldze prorodzinnej przeczytasz w analizie Ulga z tytułu wychowania dzieci>>