Jak podkreślił po zakończeniu obrad szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, bardzo silny impuls do działań w tej dziedzinie dał bezprecedensowy kryzys gospodarczy. Według wyliczeń KE, kraje UE tracą rocznie przez nieuczciwych podatników około biliona euro rocznie.
We wnioskach ze szczytu zapisano, że aby zwalczać oszustwa związane z VAT, ministrowie mają przyjąć nie później niż do końca czerwca dyrektywę ws. mechanizmu szybkiego reagowania i odwrotnego obciążenia VAT, czyli przeniesienia obowiązku podatku VAT z dostawcy na nabywcę. Pozwoli to skrócić okres wprowadzania procedury odwrotnego obciążenia VAT-em z około ośmiu do dwóch miesięcy, jeżeli dojdzie do znacznych nadużyć, które mogą oznaczać straty dla budżetu państwa.
Przywódcy wezwali też swoich ministrów finansów do przyjęcia przed końcem bieżącego roku nowelizacji dyrektywy o opodatkowania przychodów z oszczędności. Zmianę dyrektywy od kilku lat blokują Luksemburg i Austria, które zgodziły się ustąpić w tej sprawie pod warunkiem, że UE równolegle będzie negocjować umowę o opodatkowaniu dochodów z oszczędności ze Szwajcarią, a także Liechtensteinem, Monako, Andorą i San Marino.
Według Van Rompuya UE może rozpocząć negocjacje z tymi państwami natychmiast. "To, co robimy z dyrektywą o opodatkowaniu dochodów z oszczędności i co planujemy zrobić z automatyczną wymianą informacji (podatkowej) dotyczącej pełnego zakresu dochodów, jest bez precedensu. Nie mogliśmy w ten sposób rozmawiać o tych kwestiach jeszcze kilka miesięcy temu. Jest to więc prawdziwy przełom" - mówił Van Rompuy.
Choć postęp w tym zakresie zauważył też szef KE Jose Manuel Barroso, to wskazał, że zapisy dotyczące m.in. automatycznej wymiany informacji podatkowej powinny być bardziej precyzyjne. "Liczę na to, że opinia publiczna będzie bacznie się przyglądać, czy rządy wywiązują się z tych zobowiązań" - powiedział Barroso.
W tle afery wokół koncernu Apple, który - według raportów - zdołał uniknąć zapłacenia kilkudziesięciu miliardów dolarów podatków w USA od zagranicznych zysków, Komisja Europejska zapowiedziała podczas szczytu UE, że przed końcem roku przedstawi projekt przepisów, dotyczących przenoszenia zysków między spółkami-matkami a spółkami-córkami koncernów oraz tzw. agresywnego planowania podatkowego. (ks/pap)