- Mogą się zdarzać jednostkowe, lokalne przypadki awarii. Gdyby się powtarzały, jesteśmy w stanie uruchomić dodatkowe serwery – powiedział w piątek Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

Dzięki nowej usłudze Twój e-PIT nie trzeba składać rocznych zeznań podatkowych PIT. W pierwszym roku z uproszczenia ma skorzystać niemal 4 mln podatników. PIT zostanie rozliczony automatycznie. Nie trzeba składać żadnych wniosków.

Zobacz również: Twój e-PIT zagwarantuje szybszy zwrot podatku >>

Twój e-PIT dla każdego podatnika

Rozliczony PIT jest udostępniony w serwisie podatki.gov.pl. Aby zapoznać się z jego treścią trzeba wybrać zakładkę „Twój e-PIT” i dokonać uwierzytelnienia się. W tym celu konieczne jest wpisanie swoich danych. Chodzi o:

  • PESEL (albo: NIP i datę urodzenia), 
  • kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017,
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018.

Możliwe jest też zalogowanie się za pomocą profilu zaufanego. 

 

Kilka opcji do wyboru

Po sprawdzeniu danych, podatnik ma kilka opcji do wyboru. Po pierwsze, może zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

PIT domyślnie jest przygotowany jako indywidualne rozliczenie podatnika. Może on jednak zmienić sposób rozliczenia na wspólne z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Można także zmienić dane ulgi na dzieci lub ją dodać. Rozliczony PIT można uzupełnić o inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Wreszcie, możliwe jest też odrzucenie przygotowanego rozliczenia i wypełnienie formularza samodzielnie w innej formie. W tym przypadku Twój e-PIT proponowany przez urząd nie będzie brany pod uwagę. Można też nie zrobić nic. W takim przypadku, 30 kwietnia, rozliczenie przygotowane przez skarbówkę zostanie uznane za złożone.

Zobacz również:
Fiskus spyta sąsiada, kto zajmuje się dzieckiem >>

Dane przekazujących 1 proc. pod specjalnym nadzorem >>
Nowe zasady sprzedaży mieszkania z pułapką na podatnika >>

1 procent z poprzedniej deklaracji

Jak informuje Ministerstwo Finansów, w przygotowanym formularzu automatycznie zostanie wskazana organizacja pożytku publicznego, którą podatnik wybrał w zeszłym roku. Powtórzony też zostanie cel szczegółowy. Można jednak edytować te dane. Możliwy jest więc wybór innej organizacji.

Za błędy podatnik nie będzie odpowiadał

Co istotne, podatnik nie będzie odpowiadał za błędy z rozliczeniu sporządzonym przez skarbówkę. Jeśli pomyłki powstaną z winy fiskusa, organ podatkowy będzie miał obowiązek samodzielnej korekty deklaracji. Co istotne, od zaległości wynikających z błędu nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Jednakże tylko do momentu upływu terminu na złożenie sprzeciwu.

Zdaniem Izabeli Rutkowskiej, doradcy podatkowego, prowadzącej własną kancelarię prawną, pomysł uproszczenia rozliczeń PIT jest dobry. Zwłaszcza, że organy podatkowe i tak mają wcześniej wszystkie dane, które wcześniej otrzymał od płatników lub innych urzędów. Ekspertka zastanawia się jednak, czy podatnicy będą potrafili zaufać tym automatycznym rozliczeniom, czy jednak będą woleli złożyć samodzielnie wypełnione zeznania. Do tej pory z usługi wstępnie rozliczonego zeznania korzystało niewiele osób. – Będzie to swoisty test zaufania podatników do fiskusa – podsumowuje Rutkowska.