Zmianę w rozliczaniu tzw. ulgi mieszkaniowej przewiduje projekt nowelizacji przepisów o PIT i CIT. Nowe przepisy najprawdopodobniej wejdą w życie z początkiem stycznia 2019 r.

MF szykuje rewolucję w podatkach dochodowych >>

Obowiązujący aktualnie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT przewiduje zwolnienie z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Własne cele mieszkaniowe źródłem ciągłych sporów z fiskusem >>

Jak stosować ulgę na własne cele mieszkaniowe? >>

Nowe przepisy mają umożliwić skorzystanie z ulgi mieszkaniowej większej grupie podatników. Proponowana zmiana polega na wydłużeniu obowiązującego dwuletniego okresu do lat trzech. Dodatkowo projekt zakłada także, że w tym terminie powinno dojść do nabycia prawa własności lub określonego prawa majątkowego, by ponoszone wydatki na własne cele mieszkaniowe zostały uwzględnione w ramach tzw. ulgi mieszkaniowej. Jak wynika z uzasadnienia do projektu, kolejnym rozwiązaniem w tym zakresie ma być umożliwienie zaliczania do wydatków na własne cele mieszkaniowe również wydatków na przebudowę, remont lokalu, poniesione jeszcze zanim podatnik stanie się jego właścicielem. Warunkiem będzie jednak, by podatnik stał się właścicielem tego lokalu przed upływem trzech lat od sprzedaży poprzedniej nieruchomości.

W przyszłym roku fiskus samodzielnie rozliczy PIT >>

Wydatki na własne cele mieszkaniowe >>