Zdaniem skarżącej spółki, kwestionowany przepis, zwiększający stawki podatku od gier na automatach o niskich wygranych, miał charakter normy ukierunkowanej wyłącznie na cel pozafiskalny. Celem miało być ograniczenie zakresu swobody prowadzenia działalności gospodarczej poprzez znaczące i nieproporcjonalne ograniczenie liczby automatów o niskich wygranych oraz punktów gier na tych automatach.
Przepis ten miał bowiem prowadzić do nierentowności prowadzenia gier na automatach o niskich wygranych, co jest niezgodne z konstytucyjnymi zasadami proporcjonalności, ochrony własności i swobody działalności gospodarczej. Trybunał Konstytucyjny nie uznał jednak argumentów podatnika. Stwierdził, że art. 139 ust. 1 ustawy o grach hazardowych jest zgodny z art. 20 w związku z art. 22 Konstytucji.
SK 3/14
Zobacz również: Podstawa opodatkowania podatkiem od gier >>
Będą kolejne uproszczenia w podatkach i rachunkowości >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.