Obliczanie pięcioletniego terminu posiadania nieruchomości, który daje prawo do zwolnienia z PIT, często jest punktem spornym w relacji fiskus-podatnik. Nie jest oczywistne, w jaki sposób określać datę nabycia. Problem pojawia się zwłaszcza przy majątku wspólnym małżonków. Tego typu spór był przedmiotem interpretacji nr 0115-KDIT2-1.4011.99.2018.1.MK. W tym przypadku istotne było ustalenie, czy włączenie nieruchomości stanowiącej majątek osobisty żony do majątku wspólnego małżonków w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową stanowiło jego nabycie.

Ważne kwestie prawa rodzinnego
Z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa. Obejmuje ona przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Do majątku osobistego każdego z małżonków należą między innymi przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, przedmioty nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Co istotne, małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa).

Sprawdź również: Działalność gospodarcza z udziałem małżonków >>

Podatkowe skutki umowy majątkowej
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zwrócił uwagę, że od jakiegoś czasu obowiązuje jednolita linia orzecznicza sądów administracyjnych. Wynika z niej, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej poprzez włączenie do majątku wspólnego nieruchomości wchodzącej uprzednio w skład majątku osobistego jednego z małżonków nie stanowi nabycia tej nieruchomości przez drugiego z małżonków. Potwierdzają to m.in. wyroki NSA z 13.05.2016 r., sygn. akt II FSK 1110/14 i 22.03.2017 r., sygn. akt II FSK 456/15. Skoro z chwilą objęcia nieruchomości wspólnością majątkową nie następuje jakiekolwiek wydzielenie części nieruchomości, a żadnemu z małżonków (współwłaścicieli) nie przysługuje własność fizycznie wydzielonej części rzeczy, to nie można przyjąć, że z chwilą rozszerzenia wspólności majątkowej (wspólności ustawowej) strona takiej umowy wyzbyła się prawa do tej rzeczy. Tym samym, włączenie do majątku małżonków w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka, nie jest nabyciem tej nieruchomości przez drugiego małżonka.
 
Za datę nabycia nieruchomości, która stanowiła wcześniej majątek odrębny małżonki, należy zatem przyjąć dzień, w którym to ona nabyła nieruchomość do majątku odrębnego.

Zarząd majątkiem wspólnym małżonków Krzysztof Gołębiowski Zarząd majątkiem wspólnym małżonków >>