Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa. Zatrzymano łącznie 21 osób podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy i oszustwa podatkowe w wewnątrzwspólnotowym obrocie metalami szlachetnymi: głównie złotem i srebrem.

Kontrola Skarbowa przy udziale organów ścigania ustaliła skład osobowy zorganizowanej grupy przestępczej oraz firmy, które uczestniczyły w przeprowadzaniu pozornych transakcji handlowych tzw. „karuzeli podatkowej" metalami szlachetnymi w celu wyłudzania podatku VAT.

Kontrolerzy ustalili, że firmy dokumentowały fikcyjny wewnątrzwspólnotowy obrót gospodarczy, a następnie składały stosowne deklaracje w Urzędach Skarbowych, wyłudzając w ten sposób od Skarbu Państwa wielomilionowe zwroty podatku VAT.

Korzyści pochodzące z przestępstw legalizowano w wyniku transakcji handlowych z wykorzystaniem kont bankowych. Dla ukrycia przestępczego działania podmioty gospodarcze, uczestniczące w tym procederze, korzystały z pomocy wyspecjalizowanych biur rachunkowych i doradców podatkowych. Z kolei firmy, które wprowadzały do obrotu metale szlachetne reprezentowane były przez tzw. „słupy".

W wyniku przeprowadzonych wspólnie działań przez urzędy kontroli skarbowej oraz policjantów CBŚP, KWP zatrzymano łącznie 21 osób. Przeprowadzono także ponad 50 przeszukań miejsc związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, biur rachunkowych oraz miejsc, w których mogły znajdować się dowody rzeczowe.

Zatrzymani usłyszeli szereg zarzutów, m.in.: działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i wyłudzenia podatku VAT na kwotę ponad 30 mln złotych. 7 zatrzymanych tymczasowo aresztowano, wobec 14 zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozorów Policji, poręczeń majątkowych i zakazu opuszczania kraju.

W wyniku współpracy z urzędami skarbowymi i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zablokowano wypłaty nienależnego zwrotu podatku VAT na kwotę około 2,6 mln złotych. Zablokowano też środki na kontach firmowych w kwocie 360 tys. złotych i 43 tys. euro. Zajęto gotówkę w kwocie około 750 tys. złotych oraz wyroby jubilerskie o wartości około 2 mln złotych. U podejrzanych zabezpieczono również mienie na łączną kwotę około 5 mln złotych.

Te wymierne zabezpieczenia mienia o niebagatelnej wartości w przestępczości gospodarczej są szczególnie istotne. Zwłaszcza, że pochodzą najczęściej z nielegalnych źródeł, a co ważniejsze, majątek pozostawiony w zasięgu podejrzanych może w przyszłości pozwolić na odbudowę nielegalnego procederu.

Prokuratura nadzorująca niniejsze śledztwo nie wyklucza dalszych zatrzymań. Za przestępczy proceder grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.