Obowiązująca od 1 kwietnia 2014 r. nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła swego rodzaju rewolucję w zakresie reguł odliczenia VAT od wszelkich wydatków samochodowych. W efekcie podatnicy muszą radzić sobie już nie tylko z częstymi zmianami przepisów w tym zakresie, ale również ze stosowaniem niejasnych i rozbudowanych regulacji, nakładających na nich skomplikowane obowiązki i procedury.

Zapoznanie z mechanizmami tych rozliczeń, a także ich praktycznym zastosowaniem w kontekście najnowszej wykładni organów podatkowych oraz orzecznictwa sądowego jest przedmiotem książki Mariusza Gumoli i Łukasza Postrzecha "Rozliczanie podatku VAT związanego z pojazdami samochodowymi", która ukaże się wkrótce nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer.

Książka zawiera szczegółowe i praktyczne omówienie zasad odliczania VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, a także wybranych aspektów opodatkowania VAT takich czynności jak: sprzedaż, nieodpłatne wydanie czy nieodpłatne użytkowanie powyższych pojazdów, ze szczególnym uwzględnieniem zmian prawnych dokonanych w tym zakresie 1 kwietnia 2014 r., 1 lipca 2015 r. oraz 1 stycznia 2016 r. Liczne przykłady, odwołania do interpretacji podatkowych oraz wyroków sądowych, jak również wyczerpujące omówienie spornych zagadnień pozwolą czytelnikowi lepiej zrozumieć prezentowaną problematykę.

W publikacji przedstawiono takie zagadnienia jak:

- obowiązki formalne warunkujące pełne odliczenie VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi,

- rodzaje wydatków związanych z pojazdami samochodowymi,

- zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu,

- korekta VAT naliczonego,

- opodatkowanie czynności nieodpłatnych dotyczących pojazdów.

Inspiracją dla problemów omówionych w publikacji były pytania kierowane do jej autorów na infolinii podatkowej Centrum Pomocy Profesjonalisty Wolters Kluwer.

Dowiedz się więcej z książki
Rozliczanie podatku VAT związanego z pojazdami samochodowymi
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł