W maju 2010 roku Ministerstwo Finansów wystąpiło do Ministra Finansów Łotwy oraz Komisji Europejskiej z wnioskiem o usunięcie z rozporządzenia Komisji (WE) NR 3199/93 z dnia 22 listopada 1993 r. w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego jednej z formuł skażania zgłoszonych przez Łotwę. Metoda ta, niegdyś zaakceptowana przez Unię Europejską, polegająca na skażaniu spirytusu bitrexem i stosunkowo niewielką ilością alkoholu izopropylowego, stwarzała o wiele większe niebezpieczeństwo nielegalnego odkażania, niż inne metody skażania alkoholu.

Alkohol etylowy skażany tą metodą był często przedmiotem nadużyć. Przestępczy proceder polegał na tym, że zwolniony z akcyzy, całkowicie skażony spirytus był odkażany i rozcieńczany, a następnie wprowadzany do nielegalnego obrotu. Wniosek wystosowany przez wiceministra Jacka Kapicę spotkał się z przychylnością strony łotewskiej, która wniosła do Komisji Europejskiej o usunięcie przedmiotowych skażalników z rozporządzenia Komisji (WE) NR 3199/93 jak i Komisji Europejskiej oraz państw członkowskich, które poparły polski wniosek. W efekcie tej interwencji Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie NR 3199/93, którym usuwa się możliwość całkowitego skażania alkoholu mieszaniną alkoholu izopropylowego i bitrexu. Dzisiaj tj. 8 lipca zmiany do tego rozporządzenia zostały zaakceptowane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej na Komitecie Akcyzowym, co oznacza, że ten właśnie skażalnik zostaje wycofany z ww. rozporządzenia. Nowe prawo wejdzie w życie 3 dni po publikacji nowego rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Należy się tego spodziewać najpóźniej w ciągu najbliższego miesiąca.

„Pozytywne rozpatrzenie polskiej inicjatywy o wykreślenie wskazanego przez nas jednego ze skażalników łotewskich z wykazu substancji dopuszczonych do skażania uszczelni system obrotu alkoholem skażonym. Kontrole prowadzone przez Służbę Celną w tym obszarze, obejmujące także badania laboratoryjne odkażonego spirytusu zatrzymanego podczas likwidacji nielegalnych rozlewni alkoholu wskazywały, że zdecydowanie najczęściej odkażany jest spirytus skażany właśnie tą metodą. Wyciągnęliśmy z tego wnioski i podjęliśmy starania o zmianę tego fragmentu prawa europejskiego – powiedział Jacek Kapica, Wiceminister Finansów, Szef Służby Celnej.