Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Podatek miał obowiązywać od września 2016 roku.

W maju tego roku Sąd UE orzekł, że Komisja Europejska popełniła błąd uznając, że polski podatek od sprzedaży detalicznej jest niedozwoloną pomocą publiczną. Choć na mocy tego orzeczenia władze w Warszawie mogły natychmiastowo wprowadzić nową daninę od supermarketów, nie zrobiono tego. Tymczasem Komisja Europejska złożyła w lipcu odwołanie od orzeczenia Sądu UE i sprawą zajmuje się teraz Trybunał UE. W trakcie postępowania zarówno Komisja Europejska, jak i polski rząd przedstawiają swoje argumenty na piśmie. - Procedura potrwa jeszcze około roku, może trochę mniej - informuje TSUE.

Zobacz również: Od nowego roku znów trzeba będzie korygować przychody i koszty >>

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów, podatek od sprzedaży detalicznej, tzw. podatek od sklepów wielkopowierzchniowych zostanie zawieszony do 1 lipca 2020 r.