Ministerstwo Rozwoju opracowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych. Zdaniem MR oprócz upowszechnienia płatności bezgotówkowych, zmiana ma przyczynić się do zastąpienia części transakcji gotówkowych cyfrowymi instrumentami płatniczymi, czyli kartami, przelewami, blikiem oraz płatnościami mobilnymi. Po wejściu w życie nowych przepisów przedsiębiorcy realizujący sprzedaż w lokalu będą musieli zapewnić możliwość dokonywania płatności za pomocą elektronicznych instrumentów płatniczych.

Dzięki zmniejszeniu liczby transakcji gotówkowych korzyści odniesie również budżet państwa. Jak zakłada resort rozwoju, korzyści dla państwa to uszczelnienie systemu poboru podatków, zapobieganie procederowi prania pieniędzy i unowocześnienie działania służb skarbowych i celnych.

Projekt zakłada również zmiany w ordynacji podatkowej i ustawie o opłacie skarbowej. Podmioty publiczne będą miały obowiązek umożliwić dokonywanie płatności w formie bezgotówkowej. Urzędy zostaną wyposażone nieodpłatnie w terminale płatnicze w ramach Programu upowszechnienia płatności bezgotówkowych w administracji. Program realizowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Krajową Izbą Rozliczeniową. Zmiana w ustawie o egzekucji - dodatkowo - ma umożliwić zapłatę dochodzonych w egzekucji należności za pomocą kart płatniczych, czy też aplikacji elektronicznych.

Konsultacje publiczne potrwają do 12 grudnia br.

KK/PAP