W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się podatnik, który po śmierci swojej córki odziedziczył nieruchomość obciążoną kredytem hipotecznym. Podatnik postanowił dokonać sprzedaży tej nieruchomości. Ze względu na obciążenie hipoteki nikt nie oferował im ceny rynkowej. Podatnik spłacił więc to obciążenie, aby dług został wykreślony z hipoteki.

Podatnik zwrócił się więc do podatnika z pytaniem czy kredyt córki, który spłacił przed sprzedażą mieszkania stanowi koszt uzyskania przychodu w świetle ustawy o PIT. Podatnik uznał, że jest kosztem, ponieważ za koszt uważa się wszelkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku.

Fiskus miał inne zdanie. Zgodził się co prawda z tym, że na rynku nieruchomość obciążona hipoteką posiada niższą wartość niż nieruchomość wolna od obciążenia, jednak nie można od przychodu odjąć wszystkich wydatków, które miały jakikolwiek związek ze spadkobraniem.

Zdaniem fiskusa wartość spłaconego kredytu nie stanowi ani „kosztu odpłatnego zbycia” nieruchomości, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o PIT. Wydatek ten nie jest bowiem obiektywnie kosztem niezbędnym w celu sprzedaży nieruchomości. Zobowiązania spadkodawcy w postaci kredytu podatnik musiałaby spłacić nawet gdyby nie sprzedawał nabytej w drodze spadku nieruchomości.

Wartość spłaconego kredytu nie jest też kosztem uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku. Chodzi tu regulację z art. 22 ust. 6d ustawy o PIT i wskazane w nim udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Według fiskusa długi obciążające masę spadkową nie stanowią żadnej z powyższych kategorii.

Podsumowując, długi spadkowe pozostają bez wpływu na ustalenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości nabytego w drodze spadku. Podatnik nie ma więc prawa pomniejszyć przychodu o kwotę spłaconego długu spadkowego w postaci zaciągniętego przez spadkodawcę kredytu.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 17 lipca 2014 r., sygn. akt ITPB2/415-420/14/BK, LEX nr 239529

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego