Wicepremier Pawlak nawiązał do zakończonych z powodzeniem rozmów z zarządem Spółki i stroną społeczną JSW SA, z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki i Skarbu Państwa. - Porozumienia wypracowane w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego działającej pod przewodnictwem Wojewody Śląskiego pozwoliły wprowadzić Jastrzębską Spółkę Węglową na giełdę – dodał wicepremier.

Na warszawski parkiet trafiło blisko 39,5 mln akcji za kwotę 5,37 mld zł. Jednocześnie Skarb Państwa zachował 51 proc. akcji Spółki, czyli pakiet kontrolny. - Upublicznienie JSW S.A. udowodniło, że spółki węglowe mogą prowadzić rentowną i efektywną działalność z dobrymi perspektywami na przyszłość i cieszyć się zaufaniem inwestorów – podkreślił lider PSL.

Korzyści z prywatyzacji odniosą wszyscy pracownicy JSW S.A. oraz jej grupy kapitałowej, zarówno uprawnieni do akcji spółki oraz nieuprawnieni, do których została skierowana bezprecedensowa oferta bezpłatnych akcji Spółki. W efekcie udział pracowników w akcjonariacie przekroczy 17 proc., co czyni z nich znaczącą grupę bezpośrednio związanych ze Spółką i zainteresowaną wzrostem jej wartości. To powiązanie jest niezwykle ważne dla obu stron.

Ponadto z 10 do 12 osób zwiększy się liczebność Rady Nadzorczej JSW. Nowi przedstawiciele będą reprezentować interesy nowych akcjonariuszy - jedno miejsce przeznaczone jest dla członka niezależnego.

Jastrzębska Spółka Węglowa od wielu lat związana jest także ze sportem. Pod jej skrzydłami znajduje się klub siatkarski Jastrzębski Węgiel, założony w 1962 r. jako Górnik Jastrzębie.- Jastrzębski Węgiel należy do ścisłej czołówki polskiej siatkówki. W sezonie 2010/2011 drużyna odniosła swój największy sukces międzynarodowy awansując do finałowego turnieju rozgrywek Europejskiej Ligi Mistrzów – podkreśla wiceszef rządu Waldemar Pawlak.