Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 3 listopada 2015 r. W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się spółka, która jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz jest zarejestrowanym podatnikiem dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (WDT), stosując do tych dostaw 0 proc. stawkę VAT. Wywóz towarów dokonywany jest na rzecz nabywców posiadających właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy. Wywozy towarów Spółka zleca firmom spedycyjnym.

Aby usprawnić przepływ dokumentów spółka rozważa zastąpienie podpisanej kopii dokumentu CMR dokumentem mającym formę oświadczenia spedytora, który zawierałby wszystkie elementy listu przewozowego. Powyższy dokument jednoznacznie potwierdzałby, że towary zostały faktycznie dostarczone do miejsca przesyłki, co zostałoby jednocześnie potwierdzone podpisem spedytora. Spółka, oprócz otrzymanego oświadczenia spedytora, posiadałaby kopię faktury, specyfikację poszczególnych sztuk ładunku oraz potwierdzenie zapłaty za towar. Łącznie te dokumenty potwierdzałyby wewnątrzwspólnotową dostawę towarów wykonaną przez firmy spedycyjne.

Spółka zapytała fiskusa, czy oświadczenie spedytora może być uznane za dokument, który daje prawo do zastosowania stawki 0 proc.

Sama spółka uważa, że WDT podlega opodatkowaniu według stawki 0% m.in. wówczas, gdy podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium innego kraju członkowskiego. Takim dokumentem jest m.in. dokument przewozowy. Zdaniem spółki, takim dokumentem przewozowym może być nie tylko list przewozowy, lecz również oświadczenie spedytora, z którego jednoznacznie wynika, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały dostarczone do miejsca przeznaczenia na terytorium innego kraju członkowskiego.

Fiskus nie zgodził się z tym stanowiskiem. Zdaniem organu, prawo podatnika do zastosowania przy WDT preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0% uzależnione jest od posiadania dokumentów potwierdzających jednoznacznie, że doszło do wywozu towaru poza terytorium Polski i dostarczenia ich do nabywcy w innym kraju UE. Podatnik zobowiązany jest więc do udowodnienia, że towary będące przedmiotem dostawy rzeczywiście opuściły terytorium kraju i zostały dostarczone do ich nabywcy. Organ nie neguje, że przedmiotowe oświadczenie może zastąpić tradycyjny list przewozowy. Należy jednak wskazać, że przedmiotowe oświadczenie otrzymane od spedytora nie będzie dokumentem jednoznacznie potwierdzającym, że towary zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone nabywcy do miejsca ich przeznaczenia na terytorium innego państwa członkowskiego. Fiskus zauważył, że z niniejszego oświadczenia nie będzie wynikać, że nabywca odebrał towar, bowiem przedmiotowe oświadczenie nie będzie opatrzone podpisem tej osoby, ani pieczątką nabywcy. Co prawda, przewoźnik oświadcza, że towary, będące przedmiotem dostawy, zostały dostarczone na wskazany adres, jednakże oświadczenie to w formie opisanej przez spółkę, tj. bez podpisu osoby, która odebrała towar oraz bez pieczątki nabywcy świadczy jedynie o wykonaniu usługi transportu towaru przez przewoźnika. Posiadane przez spółkę oświadczenie nie zawiera żadnego potwierdzenia osoby upoważnionej do odbioru towaru, że został on dostarczony do miejsca przeznaczenia w innym kraju wspólnotowym. Tym samym z ww. oświadczenia nie wynika, że nabywca odebrał towar.

Według fiskusa spółka oświadczeniem spedytora, że towary zostały dostarczone do miejsca przesyłki, nie jest w stanie wykazać faktu, że towary te zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju do ich nabywcy, gdyż nie następuje pokwitowanie odbioru towaru przez nabywcę.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 3 listopada 2015 r., sygn. IPTPP2/4512-448/15-4/JSz, LEX nr 282315

 

 

Dowiedz się więcej z książki
VAT. Wybór orzecznictwa
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł