16 maja Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) opublikowała zaktualizowaną wersję wstępną nowego standardu Leasing, mającego zastąpić MSR 17. Z uwagi na dość radykalne zmiany zaproponowane w tym dokumencie (m.in. wprowadzenie obowiązku wykazywania tzw. prawa do użytkowania aktywów, a tym samym ujmowania aktywów zarówno w przypadku umów stanowiących obecnie leasing finansowy, jak również leasing operacyjny – nazwy te nie byłyby stosowane w świetle proponowanych nowych rozwiązań) EFRAG wraz z organizacjami stanowiącymi standardy z Francji (ANC), Niemiec (ASCG), Wielkiej Brytanii (FRC) oraz Włoch (OIC) przeprowadziła badanie kwestionariuszowe dotyczące potencjalnych skutków wprowadzenia nowych regulacji leasingu.
Respondenci badania uznali, że klasyfikacja leasingu do właściwego rodzaju (A i B, jak rodzaje te określono w propozycji IASB), jednak samo wprowadzenie modelu opartego na prawie do użytkowania aktywów uznano za mało zrozumiane.
Za stosunkowo duże obciążenie uznano propozycję dokonywania ponownej oceny warunków każdej umowy leasingowej na kolejne dni sprawozdawcze, podobnie jak zwiększenie obowiązków w zakresie ujawniania dodatkowych informacji. Respondenci badania wyrażali opinie, iż z uwagi na fakt, że zgodnie z propozycją IASB w bilansie wykazywane byłyby wszystkie umowy leasingowe, dodatkowe ujawnienia powinny raczej ulec znacznym ograniczeniom. Dodatkowo, proponowane ujawnienia o charakterze ilościowym wymagałyby przeprowadzania szczegółowych kalkulacji dla każdej z umów leasingowych.
Wyrażono również obawy, iż proponowane zmiany mogą doprowadzić do braku spójności w ich zastosowaniu.
Reasumując, respondenci badania EFRAG obawiają się, że korzyści z wprowadzenia nowych rozwiązań w postaci zaproponowanej przez IASB są dyskusyjne, natomiast koszty, jakie jednostki poniosłyby w celu zastosowania tych rozwiązań byłyby bardzo wysokie (zwłaszcza w przypadku jednostek, które zawierają bardzo dużą liczbę umów leasingowych (o małej jednostkowej wartości).
Pełny raport podsumowujący wyniki badania jest dostępny na stronie EFRAG >>>