Założenia koncepcyjne zostały po raz pierwszy opublikowane przez amerykańską FASB w 1978 r. W kolejnych latach (do 2000 r.) były one aktualizowane oraz uzupełniane o nowe elementy. W 2004 r. FASB rozpoczęła z IASB wspólny projekt mający na celu aktualizację i ujednolicenie Założeń koncepcyjnych tworzonych przez obydwie Rady. W rezultacie tych prac w 2010 r. zarówno IASB, jak i FASB, opublikowały zaktualizowane Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej, które objęły zmiany dotyczące rozdziałów Cele sprawozdawczości finansowej ogólnego przeznaczenia oraz Cechy jakościowe użytecznej informacji finansowej.

Dalsze wspólne prace IASB i FASB zostały w tym projekcie zawieszone. Jednak IASB, reaktywowała samodzielnie projekt dalszych zmian Założeń koncepcyjnych, czego rezultatem było opublikowanie w lipcu 2013 r. dokumentu dyskusyjnego, prezentującego proponowane dalsze zmiany. Z kolei FASB reaktywowała prace nad Założeniami koncepcyjnymi w styczniu 2014 r., a 4 marca opublikowała propozycję nowej części Założeń określonej jako rozdział 8: Informacje dodatkowe do sprawozdań finansowych. W propozycji tej FASB przedstawiła, jakie jej zdaniem powinny być podstawy koncepcyjne dotyczące przygotowania i prezentacji informacji dodatkowej. FASB wskazała, że informacja dodatkowa powinna przede wszystkim dostarczać informacji o szczególnie istotnych pozycjach wykazywanych w sprawozdaniu finansowym, które mogą być istotne z perspektywy potencjalnego inwestora (dostawcy kapitału). Informacja dodatkowa powinna również obejmować ogólne informacje o jednostce i prowadzonej przez nią działalności, jak również o szczególnych okolicznościach, które korzystnie bądź niekorzystnie mogą wpływać na działalność tej jednostki.

FASB zwróciła jednocześnie uwagę, że nadmiar ujawnień może z jednej strony prowadzić do problemów użytkowników z właściwą ocenę tych informacji, a z drugiej strony przygotowanie wielu informacji może generować dodatkowe koszty dla jednostek.

Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego