Pytanie

Nasza firma z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chce rozdać naszym klientom upominki o jednorazowej wartości nieprzekraczajacej 100 zł dla jednej osoby w postaci win opatrzonych naszym logo.

  • Czy mamy prawo do odliczenia VAT?
  • Czy mamy obowiązek naliczenia VAT od nieodpłatnego przekazania?

Odpowiedź

Tak, przysługuje Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu butelek wina, o których mowa. Najprawdopodobniej ich przekazywanie nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Prawo do odliczenia VAT

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatnika wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Brak jest jednocześnie przepisu wyłączającego możliwość korzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabywaniu towarów na cele reklamy, reprezentacji oraz promocji. W konsekwencji podatnicy nabywający towary i usługi na te cele mogą odliczać podatek naliczony, o ile zakupy te dotyczą ich działalności opodatkowanej (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 marca 2009 r. - ILPP2/443-85/08-4/AD czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 października 2009 r. - IPPP1-443-773/09-2/MP).

Pewne wątpliwości pojawiają się w przypadku zakupów alkoholu (butelek napojów alkoholowych) przekazywanego oraz zużywanego na cele reprezentacyjne, gdyż przez wiele lat organy podatkowe nie dopuszczały takiej możliwości (zob. przykładowo postanowienie Naczelnika II Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 19 sierpnia 2005 r. - 1472/RPP1/443-426/2005/JJ). Uzasadniane to było brzmieniem art. 88 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u. , który został jednak z dniem 1 grudnia 2008 r. W konsekwencji obecnie dopuszczalne jest odliczanie podatku naliczonego przy nabywaniu alkoholu (napojów alkoholowych) przekazywanego oraz zużywanego na cele reprezentacyjne, np. w celu przekazania kontrahentom jako upominek. Co istotne, możliwość taką potwierdzają również organy podatkowe (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 sierpnia 2009 r. - ILPP2/443-708/09-2/ISN, interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 listopada 2009 r. - IBPP1/443-798/09/AZb czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 11 października 2011 r. - IPTPP2/443-303/11-4/AW). A zatem przysługuje Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu butelek wina, o których mowa.

Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że nieodpłatne przekazywanie towarów, przy których nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia, podlega, co do zasady, opodatkowaniu VAT (zob. art. 7 ust. 2 u.p.t.u. ). Nie dotyczy to jednak przekazywania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (zob. art. 7 ust. 3 u.p.t.u. ).

Można się przy tym spotkać ze stanowiskiem, że materiałami reklamowymi i informacyjnymi są nie tylko materiały papierowe, ale również towary użytkowe (np. szklanki, kufle, zapalniczki) z nadrukowanym logo podatnika (tak WSA w Warszawie w wyroku z 19 października 2012 r. - III SA/Wa 272/12). W mojej ocenie jest to stanowisko nieprawidłowe, jednak jego przyjęcie pozwalałoby Państwu uznać, że w związku z przekazywaniem butelek wina z nadrukowanym Państwa logo dochodzi do niepodlegającego opodatkowaniu przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych.

Skoro jednak wartość butelek wina nie przekracza 100 zł, nie ma najprawdopodobniej (dla wyłączenia opodatkowania VAT przekazywanych butelek wina) przyjmowanie powyższego ryzykownego stanowiska. Jeżeli bowiem osoby, którym butelki zostały przekazane, nie otrzymały w ciągu roku nieodpłatnie innych towarów, butelki te będą mogły stanowić prezenty o małej wartości. Konieczne będzie jedynie ujęcie przekazywanych butelek w tzw. ewidencji prezentów, tj. w ewidencji pozwalającej na ustalenie tożsamości osób, którym zostały przekazane butelki wina (zob. art. 7 ust. 4 pkt 2 u.p.t.u. ).

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.)